תכירו, בן אדם

אחרי שנים של הישגים היסטוריים והיסטריים, אפשר בקלות לחשוב שכריסטיאנו רונאלדו הוא רובוט מתוכנת היטב. אלא שבגיל 32 גם הוא מגלה סימני אנושיות עם תקופות פחות זוהרות, שגוררות ביקורות ארסיות - שיישכחו ברגע שייכנס שוב לקצב. אולי אפילו הערב

פתיחת העונה של ריאל מדריד הייתה מרשימה. ניצחון בסופר-קאפ האירופי על מנצ’סטר יונייטד, בתוספת צמד ניצחונות נאים על ברצלונה בסופר-קופה הספרדי, אותתו שריאל תחת זינדין זידאן ממשיכה באותה הדרך בה סיימה את העונה שעברה. אלא שכמו תמיד, בכל עלייה צריכה להיות ירידה – ואת ההמשך כולנו מכירים. רצף תוצאות שליליות ויכולת פושרת מצד חניכיו של זיזו, העלו למוקד את החניך המצטיין של המאמן הצרפתי – כריסטיאנו רונאלדו.

הקריירה של רונאלדו היא מיוחדת. כל כך מיוחדת, שגם אם יפרוש מחר מכדורגל – הוא ייזכר כאחד השחקנים הגדולים בהיסטוריה. למרות העובדה המטורפת הזאת, חלק גדול מעולם הכדורגל עוד לא הצליח לתפוס את הפרופורציות של כריסטיאנו רונאלדו בצורה הנכונה. כי לפתע, כשהקצב של הפורטוגלי נמוך יותר כשהוא מתקרב לגיל 33, יש כאלה שמוכנים כבר לנגן את שיר הסיום שלו. “אנשים לא יודעים את ההבדל בין ‘לשחק טוב’, ‘לשחק בינוני’ ו’לא להבקיע שערים'”, ניתח כריסטיאנו בעצמו את המצב בראיון ל’ל’אקיפ’. “רואים בי מכונת שערים. מישהו שחייב להבקיע כל הזמן”. ובכן, כשמתעמקים בסטטיסטיקה של כריסטיאנו רונאלדו בריאל מדריד, ניתן להבין מדוע מצפים מהפנומן לא להפסיק להבקיע.רונאלדו הוא מלך השערים של ריאל מדריד בכל הזמנים, עם ממוצע של יותר משער למשחק (1.02). הוא מלך השערים של ליגת האלופות בכל הזמנים (111) ואחד שכבש עשרות שערים מכריעים עבור ריאל מדריד וסיפק לה ולאוהדיה אינספור רגעי נחת ואושר. אבל – וזה אבל משמעותי – דווקא בעקבות ההישגים ההיסטוריים וההיסטריים של כריסטיאנו, אפשר בקלות לשכוח שאחרי הכל מדובר בבן-אנוש. בשר ודם. כן, זה נשמע מטורף שצריכים להזכיר את זה ולהתעכב על זה – אך כנראה שרק כך אלה שמאבדים כל פרופורציה לגבי הפורטוגלי יצליחו להבין את המצב הנוכחי.

 

דווקא בגלל ההישגים ההיסטוריים, אפשר בקלות לשכוח שמדובר בבן-אנוש. כריסטיאנו

 

כן, גם לאיש שנראה כמו רובוט ממוחשב יש תקופות פחות טובות. גם לאיש שהבקיע מאות שערים יש רגעים בהם הוא מפספס, מחמיץ. אנושי לגמרי. “אני ממשיך לעבוד באותה הדרך. עושה בדיוק את אותם הדברים”, הרגיע רונאלדו. וכשבוחנים את מספריו של הכוכב העונה לעומק, ניתן להבין בדיוק על מה כריסטיאנו מדבר. העונה, CR7 רשם 17 משחקים במדי ריאל מדריד ונבחרת פורטוגל – 1,335 דקות בסך הכל. התפוקה? 12 שערים ו-3 בישולים – כלומר שער או בישול כל 89 דקות. רחוק מאוד ממציאות ה’בצורת’ שמוצגת.

עם זאת, כשכריסטיאנו לא כובש – נוטים להתעלם באופן כמעט מוחלט משאר התרומה שלו. בפן הטקטי, היו לפורטוגלי הופעות מבריקות אותן סיים ללא כיבוש שער. העונה, ב-7 הופעות ליגה הכוכב בישל שני שערים והוסיף עוד 17 (!) מצבים שייצר לחבריו. רונאלדו מבין את חשיבותו לקבוצה גם בפן האישי. בתמונת המצב הנוכחית, כריסטיאנו הוא גבר בחבורת ילדים בהתקפת ריאל מדריד. לעיתים ניתן לפרש את ההבעות של הכוכב כמתלוננות – אך חשיבותו האישית של רונאלדו על המגרש היא אדירה, הביטחון שהוא משרה על חבריו יכול להיות מכריע.

הכי קל זה לכתוב טור שלם על כך שכריסטיאנו הוא ‘סוס מת’ ש’מסריח את הדשא’ ו’כבר אין מה לתרום לריאל’ – ולקבל על זה כמה לייקים, פשוט כי כרגע זה מה שטרנדי להגיד. אבל המנגינה הזאת מתנגנת כבר ארבע שנים, ובכל שנה מחדש היא נפסקת כשרונאלדו תופס את הקצב ועונה לכולם על המגרש. ואחרי שזה קורה? הוא חוזר להיות ‘מלך מדריד’, או ‘הטוב בעולם’. הגיע הזמן להפסיק עם הקלישאות המאוסות, להפסיק עם הנבואות המגוחכות ולתפוס את הפרופורציות הנכונות. האם זה אומר שאסור להעביר עליו ביקורת לעתים? ממש לא. לבקר את היכולת של רונאלדו זה טבעי לגמרי. אך יש פער ענק בין לבקר שחקן – לבין לקרוא לו לעזוב או לפרוש.

בדיוק לפני שנה אותם רחשי ‘סוף עידן’ נשמעו סביב ריאל מדריד וכריסטיאנו רונאלדו, שהתארחו בדרבי האחרון בויסנטה קלדרון. גם אז פתיחת העונה שלו לא הייתה מזהירה. גם אז הספידו את הקבוצה בכלל ואת כריסטיאנו בפרט. התוצאה? 0:3 לבן ומוחץ בניצוחו של כריסטיאנו רונאלדו, ש’על הדרך’ גם הפך להיות מלך השערים בכל הזמנים של הדרבי במדריד.

אז נכון, כריסטיאנו רונאלדו בנוי כמו מכונה רובוטית. אבל בדיוק כמו כולנו – הוא בן אדם. וכמה זה סמלי שצריך להדגיש את זה בדיוק בשבוע בו נולדה לו ילדה. כריסטיאנו רונאלדו, האדם, שומע את הביקורות. מכיר את הטענות. סופג את הקללות והתגובות. עד שמגיע הרגע בו הוא מתפוצץ. ואם לשפוט לפי מקרי העבר, אצטדיון וונדה מטרופוליטנו צריך להיכנס לכוננות לקראת הערב…

 

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון