מחשבים מסלול מחדש: תמונת מצב בריאל מדריד

התחושה שהליגה התרחקה, החרטות לגבי הרכש בקיץ, הדיונים על חיזוק בינואר, ההרהורים על בנזמה והאמון המוחלט בזידאן. חופשת החורף באה בזמן לריאל ומאפשרת זמן לעשות חושבים. דור שאולוף, עורך מדרידיסטה, עם סיכום ביניים

הליגה בורחת
במועדון לעולם לא יודו בזה בפומבי, בטח ובטח כשנותרה עוד מעל חצי עונה לשחק, אבל בדיונים פנימיים כבר מבינים שאפשר כנראה לשכוח מהליגה. או יותר נכון, שצריך לקרות משהו באמת דרמטי כדי שמאבק האליפות יחזור להיות רלוונטי. פער 14 נקודות מהפסגה (ומשחק חסר) הוא כבר מרחק רציני, אם לא מתמטית – אז בוודאי מנטלית. בעקבות המונדיאל והצורך לסיים מוקדם את הליגה, אחרי פגרת החורף הנוכחית יישארו כארבעה חודשים בלבד לעונה. עם כל הרצון להמשיך להילחם כל עוד יש סיכוי, הראש כמעט ולא מצליח לקבל את הרעיון של מחיקת פער כל כך גדול בזמן כל כך קצר.

ואולי, כך מאמינים האופטימיים שבינינו, היה עדיף שזה ייגמר עכשיו. אחרי הפתיחה המגומגמת של הליגה, ריאל נאלצה לרדוף אחרי הצמרת לאורך חודשים. כעת, משהמרחק רק גדל, המרדף כבר לא יהיה המטרה העיקרית של הקבוצה. הוא יימשך, אבל לא יהיה בראש סדר העדיפויות. במקום זה, הפוקוס יעבור לשני משחקים: המפגש הכפול בליגת האלופות מול פריז סן ז’רמן, אותה רואים במדריד כהגרלה המורכבת ביותר שיכלו לקבל. להיות או לחדול. קרב על עונה שלמה. הדחה – ויהיה ‘שמח’. עלייה – וזאת תהיה זריקת מרץ אדירה ותזכורת שגם בזמנים לא פשוטים, עדיין מדובר באלופת אירופה בשנתיים האחרונות. 

הרכש בקיץ
מעבר לפער בליגה, יש עניין אחד נוסף שמטריד את ראשי המועדון: חלון ההעברות של הקיץ. על פניו, הרציונל היה נכון – רכש של שחקנים ספרדיים צעירים מוכשרים בעמדות שונות, שיהוו את העתיד של ריאל מדריד בפרט ושל הכדורגל הספרדי בכלל. אלא שמרוב מחשבות על העתיד, קצת שכחו את ההווה. זאת כמובן חוכמה בדיעבד לומר זאת עכשיו, אבל מה שהיה נראה מראש כמו הימור של זידאן אחרי עזיבת שחקנים כמו פפה, חאמס ומוראטה – מתברר כעת כהימור לא מוצלח. לא מוצלח בכלל.

למען ההגינות, מוכרחים להזכיר שבשלושת המקרים אלה היו השחקנים שרצו לעזוב. אף אחד לא נזרק. לכולם הייתה הבחירה אם להמשיך להיות חלק מהרוטציה המוצלחת של אלופת אירופה – או לצאת לדרך חדשה, בה תהיה להם וודאות לגבי דקות המשחק שלהם. הם בחרו באופציה השנייה וזו כמובן זכותם המלאה. השאלה היא האם המועדון באמת האמין ששחקנים כמו דני סבאיוס ובורחה מיוראל הם מחליפים ראויים לגיבוי מהספסל כבר בעונה הנוכחית. ואם אכן האמינו בזה, למה ההזדמנויות של אותם שחקנים כל כך מועטות?

 

 

מתחרטים על מבאפה?
קשה להגדיר את הרכש שנעשה בקיץ ככישלון, ואנחנו נגלה את זה מצוין כבר בתוך שנתיים-שלוש, כשאותם שמות יהיו חלק מהנבחרת הספרדית שתשחק ביורו 2020 – או ייכנסו לרוטציה של הסגל הלאומי מיד לאחר מכן. לזה אי אפשר לתת ציון ‘נכשל’. מדובר בהשקעה נכונה ומדויקת עם חשיבה לטווח ארוך. עם זאת, לגבי בחירות אחרות שנעשו בקיץ – אפשר להתייחס מעט אחרת.

שוב, גם זאת חוכמה בדיעבד – אבל אם יש משהו שבהחלט יכול להיות שמתחרטים עליו מהקיץ, הוא הוויתור המהיר יחסית על קיליאן מבאפה. לאף אחד אין ולא היו ספקות לגבי הכישרון העצום שיש לילד הצרפתי, שמעריץ את האדמה שעומד עליה כריסטיאנו רונאלדו וחלם לשתף איתו פעולה במדי ריאל. אבל כן היו ספקות לגבי אבא שלו, שמשמש גם כסוכנו.

עם כל ההייפ שנוצר סביב מבאפה בקיץ, המחיר שלו זינק בחוסר פרופורציה. בטח ובטח כשאחת, פריז סן ז’רמן – שם הכסף זורם כמו מים (סליחה, נפט) – הייתה מוכנה לשלם עליו כל סכום ולתת לו כל משכורת. אז מצד אחד, הילד חולם לשחק בריאל. אבל מצד שני, בבית בצרפת מציעים לסדר לא רק את העתיד שלו – אלא גם של הנכדים שלו. שוחח האב/סוכן עם פלורנטינו, אמר את הסכומים שמדברים עליהם בפריז, דרש שמדריד תשווה אותם – ובמקום זה קיבל את ברכת הדרך לעבור לפסז’.

גם פה, כמו מאחורי כל החלטה אחרת, היה היגיון. לתת לילד בן 17 – מוכשר ככל שיהיה – את השכר השני בגובהו בריאל, היה משבש את כל האיזון שיצר פלורנטינו מהבחינה הזאת. להוציא 180 מיליון יורו על ילד בן 17 – שוב, מוכשר ככל שיהיה – היה מחרב את כל הרפורמה המחשבתית שעשתה ריאל מדריד בשנים האחרונות מבחינת רכש. לאפשר לאב/סוכן לסחוט כספים עוד לפני שהילד קרע זוג נעליים זה הימור שיכול לחזור כמו בומרנג (ע”ע ניימאר בברצלונה). מצד שני, אם מבאפה יהיה חתום על הדחת ריאל מדריד בשמינית גמר ליגת האלופות מול פסז’ – זה יעלה לפלורנטינו פחות או יותר אותו הסכום שהוא נמנע להוציא עליו בקיץ.

 

 

כרים בנזמה
בסוף, אחרי כל הדיונים, הניתוחים והמחשבות שעושים במועדון, תמיד יצוץ שמו של בנזמה. מצב טוב שהוא האדם הכי פחות אהוב כרגע במדריד (וזה נאמר ממש בעדינות). מצד אחד, זה לא יהיה הוגן להטיל את כל האחריות על כתפיו של שחקן אחד – לא משנה כמה היכולת שהוא מפגין מאכזבת. מצד שני, גם האמון המוחלט שהוא מקבל מהמערכת המקצועית לא מתפרש כשיא ההגינות – ככה שיש פה קיזוז מסוים.

אפשר להעריך את בנזמה על העבודה הבאמת-קשה שהוא משקיע בכל משחק (בלי ציניות), שהיא לרוב רחוקה מלהיות עבודה של חלוץ 9 כמו שהוא אמור להיות. אפשר גם לגלות הבנה שבסיטואציה הנוכחית, כשהוא סופג שריקות במהלך ואחרי כל משחק בינוני (ויש לא מעט כאלה), הביטחון העצמי שלו רק ממשיך לרדת. אפשר גם לקבל את ההיגיון של זידאן, שיודע שאם הוא – אחרון המאמינים בו – מספסל אותו עכשיו, הוא כנראה מאבד אותו להמשך העונה. אפשר הכל. ואפשר גם להבין שמהסיטואציה שנוצרה כבר אין דרך חזרה.

כרים בנזמה לא יבקיע 50 שערים העונה. הוא גם לא יבשל 30, כמו שזידאן ניסה לסנגר עליו. ובגלל שהוא לא יעשה את זה, הוא גם לא יקבל בחזרה את אמון ואהבת האוהדים. במצב כזה, שהוא גם לא תורם וגם לא נתמך על ידי הקהל – הוא מאבד 50% מהרלוונטיות (יש שיגידו גם יותר) להמשיך ולקבל את המקום המובטח בהרכב. ותאמינו או לא, גם זידאן יודע את זה – בוודאי תחת הלחץ הכבד שהוא נמצא בו בעקבות התוצאות בליגה. עכשיו השאלה תהיה האם זה גם יתורגם למבחן השטח.

 

 

זינדין זידאן
כל הדיון הזה, כל הניתוח הארוך הזה – מתנקז בסופו של דבר לראש המערכת המקצועית. הביטוי ‘לא הוגן’ חזר כמה פעמים לאורך הטור, אבל נדמה שבמקרה של זיזו הוא הכי מתאים שיש – היחס שהוא מקבל כעת הוא פשוט לא הוגן. פשוט ככה. לא הוגן.

נכון, המצב בליגה לא מזהיר. נכון, האמון המוחלט בבנזמה כבר מאבד טעם. אבל הזיכרון הקצר והצורך המיידי לזרוק אותו על הגריל הם לא פחות מ”בדיחה”, כמו שניסח תיירי הנרי האגדי בפרשנות בערוץ ‘סקיי ספורטס’ אחרי הקלאסיקו האחרון.

זינדין זידאן, בחור שעוד אין לו שנתיים בפז”מ כמאמן קבוצה בוגרת, עשה בריאל יותר ממאמנים כמו רפא בניטס, קרלו אנצ’לוטי, ז’וזה מוריניו, מנואל פלגריני וחואנדה ראמוס – ביחד. ביחד! הם, חמשת מאמני ריאל שקדמו לו, זכו י-ח-ד בשבעה תארים לאורך תקופה של כשמונה שנים. וזידאן? בתוך פחות משנתיים, הביא שמונה גביעים לארון. שמונה. בפחות משנתיים. מתוכם שני גביעי אירופה ואליפות ספרד אחת.

גם המבקרים הכי גדולים של זידאן לא מכחישים שתחתיו, ריאל מדריד הנוכחית הפכה לקבוצה היסטורית. לא אולי, לא בערך, לא כמעט. היסטורית. “הוא הביא הצלחה ומגיע לו קרדיט – אבל הוא הורס את מה שבנה וצריך ללכת הביתה”, הם מנסים להסביר את הביקורות. אז לא. זידאן לא צריך ללכת הביתה.

למען האמת, העובדה שריאל כמעט ולא נאלצה לשלם שכר לימוד עבור זידאן היא לא פחות ממדהימה. תחשבו על זה רגע. מאמן כל כך חסר ניסיון, על הבמה הכי מרכזית שיש – ממעט בטעויות ומצליח בענק. ב-ע-נ-ק. כן, זאת הצלחה מטאורית. זה לא ‘מזל’ או ‘פוקס’. זה ניהול מדויק של קבוצה מהודקת, על ידי מאמן שנזכיר שוב – עדיין לא השלים שנתיים בקבוצת בוגרים.

ברור שזידאן יעשה טעויות. ברור שבמקרים מסוימים, הוא מתעקש על דברים שאולי אפילו הוא בעצמו יודע שאפשר וכדאי לרדת מהם (אהמ בנזמה אהמ). אבל אלה טעויות וניסיונות שיחשלו אותו ויהפכו אותו למאמן אפילו טוב יותר. התסכול המיידי מהמצב בליגה מובן בהחלט. אבל אחרי שנושמים לרגע ומסתכלים על התמונה הרחבה – מבינים שבברנבאו עומד מי שהיה כוכב עבר על הדשא ורוקסטאר לעתיד על הקווים. במקום לדרוש את הראש שלו, שמישהו ייתן לו עט ויחתים אותו על חוזה לעוד עשר שנים.

 

 

ינואר מגיע
דיברנו על העקשנות של זידאן? הדוגמה הטובה ביותר לכך היא ההתנהלות שלו בחלון ההעברות. או יותר נכון, חוסר-ההתנהלות. זידאן, כדרכו, לא רוצה רכש מפוצץ – בוודאי שלא באמצע העונה (מה גם שהאפשרויות גם ככה דלות). פלורנטינו והמנכ”ל חוסה אנחל סאנצ’ס, לעומת זאת, כן חושבים שצריך להכיר בכך שלסגל לא יזיק חיזוק מסוים בחודש הקרוב ושכדאי לבחון את האפשרויות.

בינתיים, שני הצדדים – הניהולי והמקצועי – התפשרו על הסכמה בעמדת השוער. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, כבר בשבוע הבא יצטרף קפה מבילבאו. התכנון הוא לאפשר לו להיות שוער שני שישחק במשחקי גביע (וכנראה גם בחלק ממשחקי הליגה בשבועות צפופים), כדי שבקיץ הבא יוכלו לקבל החלטה מושכלת אם הוא כשיר לשמש כשוער ראשון או לא. רוב הסיכויים שכן, משמע אלה ככל הנראה החודשים האחרונים של קיילור נאבאס כשוער הבכיר של ריאל מדריד.

לגבי עמדות נוספות – כרגע אין שום דבר. עזבו מגעים או מו”מ עם שחקנים, אין אפילו הסכמה עקרונית בתוך המועדון לבצע רכש נוסף. נכון, כל יומיים עולה שמועה חדשה בתקשורת. אבל האמת היא פשוטה: אין כלום. למעשה, ריאל לא תוציא סכום ענק על שחקן בינואר. מה שכן, אם תהיה אפשרות לצרף חלוץ או בלם במחיר סביר, שגם יוכל לשחק בליגת האלופות (המפעל העיקרי מבחינת ריאל כרגע) – הוא יצורף. ואם לא? אז לא.

2
הגב

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
חיים קסטלמאיר Recent comment authors
  Subscribe  
החדש ביותר הישן ביותר הפופולרי ביותר
מעקב אחרי דיון
מאיר
אורח
מאיר

העניין הוא למה עונה שעברה לא נתנו מספיק הזדמנויות לשחקן כמו מוראטה ולכן ברור שהוא עזב מעצמו.. וברור לכל בר דעת שהעיסקה של ברצלונה ואבא של נייאמר השתלמה מאוד לברצלונה, היא מכרה את השחקן ביותר מכפול מסכום הרגישה וזה אחרי 3 שנים של משחקים גדולים ממנו… אס מה רע באבא של מבאפה????????!!!!!!!

חיים קסטל
אורח
חיים קסטל

הניתוח נכון ומדוייק. השאלה היחידה הנשאלת היא מה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב,ולמנוע הדחה מהצ’אמפיונס בפברואר,ואגב ,מה שיעשה,יעזור לשמור על מקום בין ארבעת המקומות הראשונים בליגה (ומקום בטוח בצ’אמפיונס 2018/19) ואם גם יהיה נס,בארסה תפסיד נקודות,וריאל לא,אז יהיה אולי סיכוי לצמצם את הפער הענק בליגה. לכן. הבאת חלוץ מוכח( ומכירתו המיידית של בנזמה) שיוכל לשחק בצ’אמפיונס מיידית, נחוצה מאוד,ואולי גם עוד שחקן למרכז ההגנה. הבאתו של השוער הצעיר קפה היא מחשבה לעתיד,יותר מאשר להווה. לסיום. גם צורת החשיבה של זידאן צריכה להשתנות. מה שהיה טוב עבורנו ב2017, לא טוב כרגע. סגנון המשחק חייב להיות מושתת על הנעת כדור,ושליטה באמצע… קרא עוד >>