33 שנות מאבק

כשחלק גדול מהקריירה נמצא מאחוריו, ואחרי מאות שערים, עשרות תארים והישגים היסטוריים, כריסטיאנו רונאלדו ממשיך להילחם. הוא נלחם בעצמו, במלחמה שיצר בראשו, כדי להמשיך ולהוכיח שהוא אחד הגדולים אי-פעם. בעיני רבים הוא כבר מזמן אחד כזה, אבל גם ביום הולדת יחסית מבוגר - הוא לא יעצור. אחרי הכל, בשביל זה הוא נולד: לעבוד - ולנצח

בחודש שעבר, בעיצומה של פגרת חג המולד, הגיע כריסטיאנו רונאלדו לבקר באי מולדתו מדיירה. רגע לפני יום הולדתו ה-33, הפורטוגלי חזר אל המקום בו הכל התחיל, כשהוא מביא עימו את מיטב התארים האישיים בהם זכה – ויש לא מעט כאלה. כריסטיאנו עלה לנקודת תצפית גבוהה, ממנה אפשר להשקיף על האי היפהפה. יחד עם כל תאריו, התמונה שנוצרה הייתה מושלמת. נוף, תארים – ועוד בבית. בבית האמיתי, אותו עזב בגיל 12 בידיעה שיום אחד – הוא יחזור אליו, מלווה בשלל תאריו. התמונה הזאת ששיתף כריסטיאנו רונאלדו ברשתות החברתיות, ממחישה היטב את סיפור הקריירה הכבירה של הפנומן הפורטוגלי.

מסלול הקריירה של כריסטיאנו רונאלדו מסמל בדיוק את הדרך שלו, הגישה שלו והאופי שלו. הרעב שלא נגמר, התשוקה התמידית להישגיות לצד הכישרון האדיר, דחפו אותו לגבהים אחרים. כשהיה נער צנום וקטן, הוא פיתח מיומנויות באחד החורים שנפערו בקיר בשכונה הצדדית. “הרגשתי שהבן שלי יהיה גדול יותר מלואיש פיגו”, סיפרה לימים דולורס אביירו, אמו, על ההחלטה לשלוח את כריסטיאנו הקטן לאקדמיה הגדולה והמפורסמת של ספורטינג ליסבון. עם זאת, באקדמיה של ספורטינג היו שחקנים שבלטו יותר ממנו. אף אחד מהם לא נתפס ב-1:00 בלילה מרים משקולות על מנת לשפר את הפיזיות שלו. כריסטיאנו לא הספיק להשאיר את חותמו בספורטינג כנער צעיר, אך בהמשך הדרך, כשהוכתר לגדול שחקני פורטוגל בכל הזמנים, האריות מליסבון חרטו על דגלם את שמו. “מיוצר בספורטינג”, התגאה המועדון מבירת פורטוגל – גאווה בינלאומית.“מוסר העבודה של כריסטיאנו רונאלדו? מדובר במחלת נפש”, אמר עליו דקו, אקס ברצלונה ומי ששיחק עם רונאלדו בנבחרת הלאומית. ‘מחלת הנפש’ של כריסטיאנו הפכה עם הזמן לסימן ההיכר של הפורטוגלי. ככל שהשנים התקדמו, רונאלדו השתפר, השתבח והפך לכדורגלן האולטימטיבי, השלם. CR7 הפך לשחקן עליו כל מאמן חולם. הוא משלב את כל האלמנטים האפשריים במשחק שלו. לא סתם הפורטוגלי הוא השחקן הפעיל היחיד שכבש 100+ שערים בנגיחה, 100+ שערים ברגל ימין ו-100+ שערים ברגל שמאל.

 

 

הכישרון, הרעב, או השאיפה התמידית להישיגיות הן רק חלק מהתכונות שמרכיבות את האופי של כריסטיאנו רונאלדו. “אחת התכונות הבולטות אצל רונאלדו זאת תכונת האומץ. הוא לא מפחד מכלום”, העיד עליו המנג’ר האגדי סר אלכס פרגוסון. הסקוטי שחנך את כריסטיאנו מתחילת דרכו ככישרון צעיר במנצ’סטר יונייטד, לימד את רונאלדו שהדרך הטובה ביותר לענות למבקריו ושונאיו – היא על המגרש. באחד ממשחקי החוץ בעונת 2006/07, התקבל הפורטוגלי הצעיר בשריקות בוז גדולות זכר לאותו המקרה במונדיאל 2006 נגד נבחרת אנגליה. על סף המחצית הראשונה, רונאלדו השתלט על כדור, חלף בקלות על שחקן הגנה ושיגר טיל אדיר שנעצר במשקוף. ביציעים – דממה. “אמרתי לכריסטיאנו ‘רוני, הם מפחדים ממך. אתה יכול להשתיק אותם בזכות הביצועים שלך'”, שיחזר פרגוסון.

האופי שעיצב סר אלכס פרגוסון עבורו ליווה את כריסטיאנו רונאלדו לאורך כל הקריירה שלו. אך בשנתו ה-33, האופי הזה ליווה אותו יותר מתמיד. כשחלק מעולם הכדורגל התיימר לחזות שוב את ‘סוף הקריירה’ שלו או לכנות אותו ‘שחקן גמור’, הוא שתק. השתיקה של כריסטיאנו הייתה רועמת. כשחלק מאוהדי ריאל מדריד בעצמם הצטרפו למקהלה שמספידה את מי שזכה ב-5 כדורי זהב בקריירה, השתיקה הפכה לעוצמתית אף יותר. רונאלדו המשיך לעבוד קשה, הוא ידע כי זה רק השקט שלפני הסערה – הרי הוא לעולם לא מנמיך את הקצב. ואז הגיעה ההתפוצצות.

בשנתו ה-33 כריסטיאנו הוביל את ריאל מדריד לשנה בה היא זוכה ב-5 תארים לראשונה בתולדותיה, כולל דאבל היסטורי של אליפות וליגת האלופות לראשונה מזה 60 שנה. הפנומן רמס את אירופה במו רגליו. את באיירן מינכן, אתלטיקו מדריד ולסיום את הגנת הברזל של יובנטוס במשחק הגמר בו גם נבחר ל’איש המשחק’. לפתע, אוהדי ריאל שהעזו להצטרף למקהלת המספידים, חגגו וצהלו את שעריו ורגעיו ההיסטוריים.

שנת ה-33 של הפורטוגלי הוכיחה שוב כי אסור להספידו לעולם. ברמת ההשפעה על הקבוצה, הגיל הוא רק מספר עבורו. “אני מרגיש צעיר, אני תמיד רוצה להצליח עוד”, הסביר כריסטיאנו. אין צל של ספק, הגיל מתקדם אך רונאלדו לא מפסיק ללמוד. בגיל שנחשב יחסית מבוגר עבור שחקני טופ, כריסטיאנו רונאלדו מוצא שוב ושוב דרכים חדשות לבוא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר. פחות דריבלים, פחות ספרינטים עם הכדור, פחות עימותים פיזיים. יותר מסירות מפתח, יותר יצירת מצבי הבקעה, יותר תנועה ללא כדור. האבולוציה של הכדורגל תזכור את רונאלדו כשחקן שלם, כזה שיודע להסתגל לצורות משחק שונות ולבטא את האיכויות שלו בצורה הטובה ביותר, גם ברמה הפיזית וגם ברמה הטכנית.

 

 

“כריסטיאנו רונאלדו הוא המייקל ג’ורדן של הכדורגל”, ניתח פראן אסקריבה, אז מאמנה של אלצ’ה, בסיום המשחק מול ריאל מדריד בו הפורטוגלי הרשית רביעייה. “אין שום טעם לנסות ללמוד אותו. קבוצות NBA היו מנסות ללמוד את ג’ורדן והוא עדיין היה קולע 50 נקודות במשחק”. כשנכנסים לעומקו של דבר, ההשוואה הזאת היא בלתי נמנעת. רונאלדו וג’ורדן חולקים קווי אופי דומים מאוד. שניהם נרקומנים של המשחק אותו הם משחקים/שיחקו, שניהם קנאים לעצמם, ובדומה לג’ורדן – גם כריסטיאנו מבצע את ההתאמות הנכונות לסגנון המשחק שלו עם הגיל והמגבלות הפיזיות.

כשכותבים על כריסטיאנו רונאלדו, זה מרגיש כאילו הכל כבר נאמר, נכתב, או הושמע. חלק מאוהדי הכדורגל, ובפרט חלק מאוהדי ריאל מדריד, מעזים להספיד אותו בכל הזדמנות אפשרית. בשנתו ה-33, לא רק הוכח כי אין להספידו, אלא גם הוכח שוב שאין איך לחזות את מלך השערים של ליגת האלופות בכל הזמנים. אף אדם לא בעולם אינו יכול לקבוע מתי הוא ‘יסיים את הקריירה’. יש רק איש אחד בעולם שמסוגל לקבוע מתי התופעה הזאת תיפסק, ולאיש הזה קוראים כריסטיאנו רונאלדו.

כשחלק גדול מהקריירה נמצא מאחוריו, ואחרי מאות שערים, מאות בישולים, עשרות תארים והישגים היסטוריים, כריסטיאנו ממשיך להילחם. הוא נלחם בעצמו, במלחמה שיצר בראשו, כנגד השעון ההיסטורי של הכדורגל. למלך השערים של ריאל מדריד בכל הזמנים יש לוגיקה פשוטה מאוד שמניעה אותו – זה הוא, כנגד העולם, כנגד המבקרים. “כשאפרוש? אני רוצה שיזכרו אותי ככריסטיאנו רונאלדו שתמיד נתן הכל על המגרש. אני רוצה להיות אחד הגדולים אי-פעם”, הצהיר רונאלדו לאחר הזכייה בכדור הזהב השני בקריירה, אי שם ב-2013. כריסטיאנו יכול להיות רגוע, הוא כבר מזמן אחד כזה. אבל אל תצפו ממנו להפסיק לעבוד קשה. בדיוק בשביל זה הוא נולד, כדי לעבוד – ולנצח.

 

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון