זינדין זידאן, מאסטר בניהול

למרות כל מה שנאמר ונכתב על ה'משבר' של העונה, במסדרונות הסנטיאגו ברנבאו לא זוכרים קבוצה כל כך מגובשת ומאוחדת שניצבת מאחורי המאמן. עיתון 'מארקה' ניסה לבדוק למה, והגיע למסקנה אחת: זיזו מעביר שיעור בדרך בה מנהלים חדר הלבשה עתיר-כוכבים כמו זה של ריאל מדריד

“תמיד האמנו בזידאן”, אמר סרחיו ראמוס דקות אחרי הדחת פסז’, משחק שסומן כ’להיות או לחדול’ מבחינת עתידו של מאמן ריאל מדריד. הקפטן דיבר אחרי שמנהיג אחר של הקבוצה עשה זאת חודש לפני כן: “זה טירוף בכלל לדבר על עתידו של זידאן”, אמר אז לוקה מודריץ’.

המציאות היא שכוחו של המאמן בחדר ההלבשה הגיע לשיאים שמעולם לא נראו במועדון. אף אחד לא זוכר סגל כל כך מחוייב, כל כך מאוחד, כל כך מחובר ועם תפקידים מוגדרים בצורה מושלמת. זיזו שולט במצב הרבה יותר ממה שחושבים. יש לו סמכות בלתי-מעורערת שרק ממשיכה לגבור, כי הוא הפסיק להיות ‘הדוד הטוב’. הניהול שלו זכה בתמיכה של כולם והשחקנים רואים בכך התקדמות ענקית. למעשה, ההחלטות האחרונות שלו רק שיפרו את התדמית שלו. הוא העביר שיעור באיך לנהל אוסף של כוכבים בריאל מדריד, המועדון הרועש בעולם.מאמין בשחקנים. באמת.
זידאן מעניש ומקבל החלטות קשות, אבל הוא עושה את זה בטקט הנדרש שהניסיון שלו כשחקן העניק לו. הוא עושה את זה עכשיו עם בייל ואיסקו, אבל עשה את זה גם עם אסנסיו, עם חאמס, עם פפה ועם ואראן. פסז’ היא הדוגמה ההפוכה. אמרי ספסל את די-מריה בברנבאו ויצר בלאגן. זיזו עשה בדיוק את אותו הדבר עם בייל – ולא הייתה שום דרמה. קבאני וניימאר נלחמו על פנדל, כריסטיאנו נתן מיוזמתו לבנזמה כדי שיבקיע. ואלה רק חלק מהדוגמאות.

לא כולם מאושרים בריאל, אבל הסגל לא מתפרק. הם עם זידאן עד המוות, בדיוק כמו שהמאמן איתם. הבסיס להצלחה של הקבוצה היא העובדה שזידאן תמיד יוצא להגנת השחקנים, לא משנה אם הם משחקים או לא. הוא לעולם לא יגיד עליהם מילה רעה בפומבי.

בחדר ההלבשה אין שום סיפור סביב איסקו או בייל. כולם יודעים שיש שחקנים שנמצאים בכושר מצוין, כמו לוקאס ואסקס או מרקו אסנסיו, ושזידאן משתמש בהם בלי לחשוש ממה שיגידו. כי כשזידאן אומר שהוא מאמין בכל השחקנים שלו, זה בגלל שהוא באמת מרגיש ככה.

נקודת המפנה
שחקני הקבוצה אוהבים את זידאן, אבל גם רואים בו משהו אחר. הם גילו אותו גם כמאמן טקטי ומודעים לפוטנציאל שלו. הם אומרים שנקודת המפנה הייתה הגמר בקרדיף מול יובנטוס.

בשבוע שלפני הגמר, המאמן הסביר בכל אימון למה הם עושים כל תרגיל טקטי, כדי לבצע אותו על כר הדשא בבירת וויילס. שלושה מארבעת השערים שהבקיעה ריאל בגמר – היו תוצר של מהלכים שהוא תירגל כדי להפתיע את היריבה. זה קונצרט שהשחקנים זוכרים גם היום, בזמן שיש מי שתוהים לגבי היכולת של זידאן להתעלות במשחקים. זה מה שהעניק להם אמונה שלמה לכל דבר שהוא אומר להם לעשות.

 

 

הפרטים הקטנים
אבל בלי שום ספק, היכולת של זידאן לנהל את הפרטים הקטנים – זה מה שמבדיל אותו מאחרים וגורם לחדר ההלבשה להיות איתו עד המוות. היכולת הזו מגיעה על רקע הניסיון שלו כשחקן, שיודע מה חשוב.

אחרי כל אימון על כר הדשא, הוא חוזר למבנה מדלת אחרת מאשר השחקנים – כי הוא מודע לזה שהפרטיות שלהם מקודשת. הוא תמיד רוצה לאפשר להם זמן להגיב בינם לבין עצמם, אולי גם לפרוק עצבים, לפני שהוא לוקח חלק מהם לשיחות אישיות.

השיחות האישיות האלה מבוצעות במשרד שלו. הן יכולות להימשך אפילו שעה, כשהוא מכסה את כל מה שחשוב לכל שחקן – מעניינים מקצועיים, חידודים אחרי האימון ועד דברים רחבים יותר, כמו החיים האישיים שלהם. הוא לא משאיר אף אבן שלא הפכו אותה, וכך הוא מפתח קשר עמוק עם הקבוצה – שנותנת עבורו הכל על הדשא.

הטור פורסם במקור במהדורה המודפסת של עיתון ‘מארקה’ ותורגם לעברית

 

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון