ייזכר לדורות

כל השערים שהבקיע, המשחקים הגדולים שנתן, התארים בהם זכה, הפרסים שקיבל - הכל מתגמד לעומת רגע סימבולי אחד שמבהיר את מקומו בדפי ההיסטוריה. המספרת של כריסטיאנו רונאלדו מול יובנטוס היא לא עוד שער מדהים, היא אירוע מכונן בתולדותיו של אחד הספורטאים הגדולים בהיסטוריה האנושית. וגם: היתרון החשוב לקראת הגומלין והניצחון הגדול של זידאן על המבקרים

1. בואו נתחיל מהסוף: ריאל מדריד חוזרת ממשחק החוץ מול יובנטוס עם יתרון 0:3. זה מדהים. קודם כל, כי ריאל לא ניצחה בחוץ את יובה כבר 56 שנה (!) ושמה סוף למנחוס. אבל יותר מזה, יובנטוס הנוכחית היא קבוצה שעשויה מברזל שלא הפסידה משחק ליגת אלופות בבית כבר 60 חודשים. אמיתי לגמרי, 60 חודשים ו-27 משחקים עברו מאז ה-2:0 של באיירן באפריל 2013 – הפסד הבית האחרון של יובנטוס במפעל. עד שהגיעה אלופת אירופה.

למרות שאין אף קבוצה בהיסטוריה שחזרה מפיגור 3:0 בבית במשחק הראשון, כדאי ומומלץ להישאר עם הרגליים על הקרקע. הניצחון הזה אדיר, כביר, מושלם – אבל רק חצי הדרך. הגומלין בברנבאו ביום רביעי הבא לא יהיה לפרוטוקול. יובנטוס תגיע לשחק כשכבר אין לה מה להפסיד ותחפש את השער בכל מחיר. ריאל צריכה להתכונן למשחק במלוא הרצינות, וגם תעשה את זה – כדי לוודא שלא תפספס את הכרטיס לחצי הגמר בפעם השמינית ברציפות. 

 

2. את הניצחון הזה השיגה ריאל קודם כל בזכות זינדין זידאן, שהלך נגד דעת הקהל ובחר לשחזר במדויק את המערך וההרכב שפתחו מול יובנטוס בגמר בקרדיף בעונה שעברה. כן כן, מערך היהלום עם איסקו בקודקוד הקדמי. התגובות לפרסום המערך הזה נעו בין היסטריה לבין תפילה ששחקני הספסל יצליחו לתקן את הנזק שבוודאי ייגרם. ואז נפתח המשחק.

כבר אחרי 3 דקות הוכיח איסקו שהיה נכון לתת לו את המקום בהרכב. הוא קרא את המערך של יובנטוס, חדר אל בין קווי ההגנה, פרץ אותם משמאל בעזרתו של מרסלו – וסידר לכריסטיאנו רונאלדו את השער הראשון. הפתיחה הזאת היממה את יובה, אבל בעיקר החדירה ביטחון בריאל.

אז נכון, יובנטוס הצליחה להתאושש ולאגור לעצמה רגעי מומנטום בהמשך – אבל הם היו בודדים וחסרי רציפות. בהיעדרו של מיראלם פיאניץ’, ליובה לא היה פיתרון לרביעיית הקישור של ריאל – שהשתלטה על העניינים בכל רגע שרצתה. את העליונות במרכז השדה העניק זינדין זידאן כשבחר במערך המושמץ – וזכה בכל הקופה. ומה עם אותן תגובות שהופיעו לאחר פרסום ההרכב? אבדו בחלל. ככה זה כשאלוף אירופה בשנתיים האחרונות סותם לך את הפה.

 

 

3. אמרנו סתימת פיות? אמרנו כריסטיאנו רונאלדו. כן. שוב הוא. באיזשהו מקום, נדמה שהכל כבר נכתב עליו. הכל כבר נאמר. אבל אז מגיע רגע כזה – שמדליק הכל מחדש.

כל השערים שהבקיע לאורך הקריירה, כל המשחקים הגדולים שנתן, כל התארים בהם זכה, כל הפרסים שקיבל, כל התמונות שנחרטו בזיכרון – כל זה מתגמד לעומת רגע אחד אדיר וסימבולי, כזה שפותח את הלב גם לעקשנים הגדולים ביותר.

רגע סימבולי כזה היה בגמר יורו 2016, כשכריסטיאנו נפצע, מירר בבכי – וגרם גם לחלק משונאיו הגדולים לשכוח מהתדמית והסטיגמה ופשוט להתחבר אליו. לכאוב את כאבו – ובסיום גם לשמוח בשמחתו. אותו גמר היה רגע ששינה משהו ביחס לרונאלדו, גם אם לתקופה קצרה.

רגע סימובלי כזה הגיע גם מול יובנטוס. המספרת המושלמת הזאת, אותה מספרת שהוא מחפש כל הקריירה, דווקא מול אחד מגדולי השוערים בהיסטוריה של המשחק. המספרת שהיממה כל מי שראה אותה, ולפי CNN גם הפכה לשיחת היום בעולם. המספרת שהפכה לרגע שלא יישכח.

 

 

כשאוהדים מקומיים קמים על הרגליים ומוחאים כפיים לשחקן יריב – זה דבר אחד. כשזה קורה מיד לאחר שהוא מבקיע נגדם שער שככל הנראה מנפץ את החלום האירופי לעונה הזו – זה משהו אחר לגמרי.

תחשבו על זה רגע. תחשבו על כמות ההערכה העמוקה והכנה שצריך כדי להגיב לספיגת שער במחיאת כפיים לשחקן יריב. לא בסיום המשחק, לא כשהוא מוחלף לשם כבוד – אלא בתוך שניות מכיבוש השער. תחשבו רגע על העוצמות ששחקן צריך להקרין כדי לגרום לכם לקום על הרגליים ולהביע בפניו את הכבוד שיש לכם כלפיו, מיד לאחר שהבקיע נגד קבוצתכם שער שגומר לה כנראה את העונה האירופית.

המספרת של כריסטיאנו רונאלדו היא לא עוד שער. זאת לא עוד תמונה. זה לא עוד הישג. המספרת הזו, עם הטירוף העולמי שבעקבותיה, היא רגע סימבולי בתולדותיו של אחד הספורטאים הגדולים ביותר בהיסטוריה האנושית. וזה בדיוק מה שהבינו אוהדי יובנטוס. כי הבחור הזה, עם תספורת האפרוח על הראש ומספר 7 על הגב, הוא לא עוד כדורגלן שהבקיע שער מול קבוצתם. הוא כריסטיאנו רונאלדו – שם שייזכר לדורות.

 

1
הגב

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
רמי Recent comment authors
  Subscribe  
החדש ביותר הישן ביותר הפופולרי ביותר
מעקב אחרי דיון
רמי
אורח
רמי

ענק