ראוי להערכה

כשהוחזר לריאל ב-2015, רוב האוהדים הרימו גבה. כשהוא לקח את הפנדל הראשון בגמר האלופות מול אתלטיקו, כולם החסירו פעימה. הערב (17:15) לוקאס ואסקס צפוי לפתוח בהרכב בדרבי, ולאף אחד זה לא ייראה מוזר. ותודה לרפא בניטס

הקאנטרה, אקדמיית הילדים והנוער של ריאל מדריד, מלאה בכשרונות צעירים. הטובים שבהם זוכים לשחק בריאל מדריד קסטיליה, קבוצת הבת של הבלאנקוס. החזקים מביניהם – מגיעים לקבוצה הבוגרת של ריאל ומגשימים חלום. ‘החזקים’ זאת בדיוק התוספת לה זקוק מי שרוצה להשתלב בסגל של ריאל מדריד ולשחק בסנטיאגו ברנבאו. ולוקאס ואסקס, הוא חזק.

הקיצוני הספרדי, שהצטרף לאקדמיה אי שם ב-2007, שיחק בכל קבוצות הגילאים של המועדון. ואסקס התקדם בסבלנות מעלה מעלה, עד שב-2011 הגיע לקסטיליה – המקום אליו ‘הטובים’ מגיעים. אחרי עונות מוצלחות ברמה האישית במדי קבוצת הבת, השאילה ריאל מדריד את השחקן הפעלתן לאספניול. 2014/15, עונתו היחידה של לוקאס מחוץ לבירת ספרד, הייתה מוצלחת עבורו. הקיצוני כבש שלושה שערים וסייע רבות לאספניול במאבקי הליגה. במהלך 34 הופעותיו במסגרת הליגה הספרדית במדי הקבוצה הקטלאנית – נתון מצוין בפני עצמו עבור שחקן מושאל – הספרדי יצר 54 מצבי הבקעה לחבריו. כמעט שני מצבי הבקעה בממוצע למשחק. לצד מחויבות הגנתית נפלאה, לוקאס הפך לאחד השחקנים החשובים ביותר של אספניול.בסיום אותה העונה, אספניול החליטה לנצל את אופציית הרכישה שיש לה על לוקאס ואסקס. אלא שאז הגיע רפא בניטס לריאל מדריד. המאמן הספרדי סימן את ואסקס כאחת הבקשות האישיות שלו – וריאל הפעילה בתגובה את סעיף הרכישה בחזרה שיש לה על השחקן, תמורת מיליון יורו. במדריד ידעו כי לוקאס שחקן מוכשר, אך אף אחד לא חזה שהוא יחזור כל כך מהר לקבוצה הבוגרת. אף אחד, חוץ מרפא בניטס. “הוא יכול לשחק בכמה עמדות. לוקאס יוסיף לנו עומק לסגל”, הסביר בניטס את חזרתו של הספרדי הצעיר הביתה.

בניטס ידע לנצל את הוורסטיליות של לוקאס בצורה טובה מאוד. ואסקס תופקד כקיצוני באגפים, כקשר בצד ואף כמגן ימני בעת הצורך. למרות החיבור עם בניטס, הקדנציה של המנג’ר הספרדי הייתה קצרה מהצפוי וכבר לאחר שישה חודשים בתפקיד הוא פינה את מקומו. אלא שמחליפו על הקווים, זינדין זידאן, ראה בלוקאס בדיוק מה שראה בו רפא: שחקן ורסטילי, שעובד קשה ומוכן לנצל כל הזדמנות שתיפול לרגליו. בעונתו הראשונה תחת בניטס וזידאן, הספרדי הופיע 25 פעמים במסגרת הליגה, כבש 4 שערים ויצר לחבריו 28 מצבי הבקעה.

העניין הוא שהמספרים בליגה הם ממש לא סיפור עונתו הראשונה של לוקאס במדריד. ה-סיפור הגיע במשחק האחרון לעונה. איצטדיון סן-סירו במילאנו, גמר ליגת האלופות, ריאל מדריד נגד אתלטיקו מדריד. אחרי 120 דקות מותחות ההכרעה עברה אל הנקודה הלבנה. הלחץ ריחף באוויר. אל הפנדל הראשון ניגש לוקאס ואסקס בקור רוח מדהים. אוהדי ריאל מסביב לעולם עצרו את נשימתם: “הצעיר חסר הניסיון הוא זה שבועט את הפנדל הראשון והכל כך חשוב?”, הם תהו לעצמם. אך לוקאס, בשלווה כמעט מרגיזה, כבש את הפנדל והעלה את ריאל מדריד ליתרון ראשון – בדרך לזכייה ה-11 בליגת האלופות.

כשהחגיגות הסתיימו והעשן ירד, לאוהדי ריאל מדריד נפל האסימון על ‘המעשה’ שהחליט לקחת על עצמו הספרדי. לוקאס ואסקס ייצג את כל מה שאוהדי ריאל מדריד רצו ששחקן הקבוצה ייצג: נחישות, אומץ, תעוזה. רוח מדרידיסטה.

 

 

למרות התכונות החיוביות, לוקאס לא עשה את קפיצת המדרגה לחולצת ההרכב של הבלאנקוס. בעידן הכוכבים ואור הזרקורים, קשה היה לדמיין ששחקן כמוהו גם יעשה זאת. אבל לוקאס? הוא נשאר מחויב לבית. וזה למרות שבקלות הוא היה יכול להפוך לשחקן מוביל בכמעט כל קבוצה אחרת בליגה הספרדית. “אני מאושר בריאל מדריד”, הסביר הקיצוני את הסוד. מאז שחזר לריאל, לוקאס הספיק לזכות במדיה בלא-מעט תארים – כולל הדאבל בעונה שעברה, בו היה בורג משלים חשוב. “ואסקס הוא לא כובש מצטיין, הוא לא הכי מהיר, לא הכי קילר. אבל יש בו מכל דבר”, ניתחו בספרד. “הוא שחקן משלים נפלא, בורג קטן אך משמעותי”.

אומרים שדברים טובים קורים לאנשים טובים, והעונה קורים רק דברים טובים ללוקאס ואסקס. לאחר פתיחת עונה לא פשוטה, לוקאס מצא את מקומו והפך לחלק בלתי נפרד מהשיפור העצום שחווה ריאל מדריד בחצי השני של העונה. “השנים בהן הייתי שחקן משני היו די קשות, אך המשכתי להילחם ולעבוד”, ניתח ואסקס. אם בפתיחת העונה נשמעו קולות נגד שחקן הבית (טוב, נגד מי לא נשמעו?), בחצי העונה האחרונה מוכיח הספרדי כי הוא ראוי ללבוש את החולצה של ריאל מדריד. כן, אפילו כשאין סביבו אבק כוכבים.

מבלי לשים לב, הקיצוני הוא מלך הבישולים של ריאל מדריד העונה בכל המסגרות. הוא יצר 38 מצבי הבקעה לחבריו, 11 מהם גם הסתיימו בשערים. ואם זה לא מספיק – לוקאס נמצא בכושר הכיבוש הטוב בקריירה שלו, כשהעונה הוא כבר הספיק לכבוש 8 פעמים. “אני נמצא בתקופה המתוקה ביותר בקריירה שלי”, הסביר ואסקס המאושר, שהפך העונה לשחקן מפתח אצל זידאן.

אחרי שלא פתח בהרכב מול יובנטוס בטורינו, לוקאס ואסקס צפוי לחזור הערב (17:15) ל-11 של זידאן בדרבי מול אתלטיקו – ולאף אחד זה לא ייראה מוזר. אף אחד לא ירים גבה. אף אחד לא יבוא בתלונות. למעשה, מאוד יכול להיות שיקרה בדיוק ההיפך – והצבתו תעניק ביטחון. בדיוק כמו ששידר מול אותה אתלטיקו בסן-סירו, כשניגש לבעוט את הפנדל הקריטי בגמר ליגת האלופות. בדיוק כמו שהפגין כלפי חוץ, גם כשכלום לא הלך והוא התייבש בקצה הרוטציה. כי לוקאס ואסקס, כמו כל הקבוצה של זידאן, עטוף ברוח המדרידיסטה. ובתכלס? זה כל מה שאפשר לייחל לו מריאל מדריד.

 

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון