ויקינגים נגד אינדיאנים: הרקע לכינויים של ריאל ואתלטיקו

משתמשים בהם בתצוגות עידוד, אוהדי הקבוצות מתחפשים לפיהם בכל משחק - אבל מעט מאוד יודעים מה באמת עומד מאחורי הכינויים שהודבקו לשתי המדרידאיות. רגע לפני הדרבי (17:15) הגיע הזמן לעשות סדר

היריבות בין ריאל מדריד לאתלטיקו מדריד ארוכת שנים ונמשכת במלוא העוצמה, למרות שמאוד ברור מי מבין השתיים שולטת בעיר. עם הזמן, דבקו בשתי הקבוצות הכינויים ‘ויקינגים’ ו’אינדיאנים’. מה הסיבות לכך? התשובות כאן למטה.

למה ריאל מדריד מכונה ‘הויקינגים’?
כבר כמעט 50 שנה, אוהדי ריאל מדריד אימצו לעצמם את הכינוי ‘ויקינגים’. למעשה, אחד מארגוני האוהדים במדריד מכונה ‘אורגויו ויקינגו’ (מספרדית: ‘גאוות הויקינג’). בנוסף, בתצוגות הקהל בסנטיאגו ברנבאו ניתן לחזות לא פעם בדמויות של ויקינגים – בייחוד במשחקי דרבי או במשחקים גדולים אחרים.אז מה עומד מאחורי זה? קיימות שתי תיאוריות:
הסבר אחד הוא שבמהלך שנות ה-70 החתימה ריאל מדריד מספר גדול של שחקנים מצפון אירופה, דוגמת גינטר נצר, הנינג ינסן, פול ברייטנר או אולי שטילקה. השחקנים הללו הגיעו למדריד בעור חיוור, בשיער בלונדיני ועטורי שפמים, כשחל דמיון גדול לדמויות הויקינגים המוכרות.

הסבר נוסף הוא מאמר שפורסם בעיתון ‘טיימס’ בשנות ה-60, בסקירת חמש הזכיות הרצופות של ריאל מדריד בגביע אירופה. אחת הפסקאות באותו המאמר הייתה: “ריאל מדריד צועדת ברחבי אירופה כמו שהויקינגים צעדו בה בעבר, כשהם משמידים כל דבר שנקרה בדרכם”.

 

 

למה אתלטיקו מדריד מכונה ‘האינדיאנים’?
כמו אחד ההסברים לגבי ה’ויקינגים’ של ריאל, גם במקרה של אתלטיקו הכינוי דבק בהם בעקבות מספר החתמות. במהלך שנות ה-70 חתמו בקבוצה שחקנים רבים מדרום אמריקה, דוגמת קאצ’ו הרדיה, פנאדרו דיאס ורובן אייאלה. כולם היו בעלי שיער ארוך ועור שחום, מה שגרם לאוהדי ריאל לכנות אותם ‘אינדיאנים’. לאורך השנים, כינוי הגנאי הפך לכינוי שאוהדי אתלטיקו אימצו באהבה. כיום אפשר למצוא במשחקי בית של הקבוצה אוהדים מחופשים לאינדיאנים, עם סימוני צבע על הפנים וכתרי נוצות.

הסבר נוסף לכינוי הוא הדמיון בין אתלטיקו לבין האינדיאנים בצפון אמריקה. גם הם, כמו האינדיאנים, ‘שכנו’ בסמוך לנהר (המנסאנראס, הממוקם בצמוד לויסנטה קלדרון). וגם הם, כמו האינדיאנים, שונאים את ה’אנשים הלבנים’ (הבלאנקוס).

 

הטור פורסם במקור באתר ‘Defensa Central‘ הספרדי ותורגם לעברית
הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון