כוח סבל

כמעט בכל מסיבת עיתונאים שלו בשנתיים האחרונות, זינדין זידאן מדבר על הצורך בלדעת לסבול. אם בהתחלה זה נשמע קצת מופרך, היום כולם מבינים היטב למה הוא התכוון. הערב, מול באיירן שאין לה מה להפסיד, ריאל מדריד תצטרך ליישם את כל מה שלמדה מהמאמן - ולסבול ברגעים המורכבים שיגיעו (והם יגיעו). למזלה, היא מתורגלת בזה היטב

מאז נכנס לתפקידו כמאמן ריאל מדריד, זינדין זידאן הכניס מילה חדשה ללקסיקון: sufrir, סבל. כמעט לפני כל משחק, בכל מסגרת, הוא מתריע שקבוצתו תצטרך לדעת ‘לסבול’. בכך הוא מתכוון לדקות שבהן היריבה היא זו שיוזמת, ריאל לוקחת צעד לאחור – ומנסה לעבור את אותן הדקות במינימום נזק.

ה’סבל’ הזה הוא למעשה יכולת העמידה בלחץ. ההבנה שאי אפשר לשלוט לאורך כל המשחק, בוודאי שלא ברמות הגבוהות, והניסיון לשמור על ריכוז מקסימלי כשהמצב לכאורה לא נמצא בשליטה. זו היכולת ‘להכיל’ את המומנטום החיובי של היריבה, בניסיון להגביל אותו עד כמה שאפשר.במשחק הראשון במינכן, ריאל נקלעה לסבל כזה מיד אחרי השער המפתיע של קימיך. שער משום מקום, שהדליק את האליאנץ ארנה ודחף את באיירן קדימה. אלה היו הדקות שבהן הגרמנים החזיקו יותר בכדור, לחצו והגיעו למצבים. המומנטום עבר צד. רגעים כאלה, בייחוד אצלה בבית, הם הלחם והחמאה של באיירן מינכן. ככה היא הורגת משחקים. לא היה חסר הרבה כדי שיובקע גם השער השני, אולי השלישי – והסיפור ייסגר. אלא שכאן נכנס עניין הסבל.

 

 

ריאל מדריד של זינדין זידאן היא אולי לא הקבוצה שמשחקת את הכדורגל המרהיב ביותר, לפרקים – במיוחד העונה – גם לא היעילה ביותר, אבל היא בהחלט הקבוצה עם האופי החזק ביותר. זה כנראה ההישג הגדול ביותר של זידאן, שכזכור קיבל לידיו קבוצה מפורקת ומבוהלת אחרי רפא בניטס. קשה מאוד לשבור את ריאל מדריד של זידאן. בטח ובטח בליגת האלופות. וזה בדיוק מה שגילתה באיירן מינכן במשחק הראשון.

אפשר לדבר על טקטיקה, על המערך המועדף למשחק, על חשיבות השחקנים החסרים אצל היריבה, על קווי ההגנה, על מרכז השדה. אפשר לנתח, לכתוב, לחקור. אבל הערב מול באיירן מינכן, בדיוק כמו במשחק הראשון, זה יהיה הרבה יותר ממשחק טקטי. זאת תהיה מלחמה. ובמלחמה, צריך לדעת לספוג לפני שמגיבים בירי. צריך לדעת לסבול.

התגובות של כל שחקני ריאל בסיום הניצחון במינכן היו במסר אחיד: הוכחנו שאנחנו יודעים לסבול. הוכחנו שאנחנו יודעים איך להתחפר. איך לתפוס עמדות. ריאל נתנה לבאיירן לפרוק, לירות, להפגיז – ורגע לפני המחצית הגיבה עם אותו טיל מדויק של מרסלו, שניטרל את המומנטום הגרמני.

גם הערב יהיו רגעי סבל לריאל. בטח ובטח מול באיירן שאין לה מה להפסיד, ותנסה להתנפל מהרגע הראשון. מצב דומה קרה ברבע הגמר, כשיובנטוס הגיעה לברנבאו כדי להתנפל – וכמעט הכריעה את הבלאנקוס. הערב, כשהם מצולקים מאותו מפגש עם יובה ומחוזקים בקפטן סרחיו ראמוס שנעדר מאותו המשחק, הבלאנקוס שוב יעמידו למבחן את כוח הסבל שלהם. ובזכות זידאן, הם מתורגלים בזה היטב.

 

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון