פורש בשיא

שנתיים וחצי אחרי שקיבל קבוצה מפורקת, זינדין זידאן אומר שלום. הוא אמנם לא השאיר מאחוריו בשורה טקטית או פילוסופיה שמתיימרת להמציא את הכדורגל מחדש, אבל כן השאיר משהו גדול הרבה יותר - את ריאל מדריד, משוקמת ומחוזקת, בשיא כוחה ועוצמתה. ורק על זה, צריך לומר לו תודה

סר אלכס פרגוסון, מגדולי המאמנים אי פעם, זכה בשני גביעי אירופה ב-26 שנות אימון. ז’וזה מוריניו, שנחשב גם הוא למאמן גדול, זכה בשני גביעי אירופה ב-17 שנות אימון. גם פפ גווארדיולה, שבעיני רבים נחשב למאמן הטוב ביותר כיום, זכה בשני גביעי אירופה בעשר שנות אימון. וזינדין זידאן? זכה בשלושה, בשנתיים ו-4 חודשים.

זינדין זידאן הוא המאמן הראשון והיחיד בכל הזמנים שזוכה בשלושה גביעי אירופה רצופים. יש רק שני מאמנים נוספים שזכו בשלושה גביעים – בוב פייזלי וקרלו אנצ’לוטי – אבל אף אחד מהם לא עשה את זה באופן רצוף. זינדין זידאן, בפחות משלוש עונות, הצליח להשיג את מה שאף אחד מגדולי המאמנים בהיסטוריית הכדורגל לא הצליח לעשות. אף אחד. עד שהוא הגיע.בינואר 2016, כשהוא בן 43 ואחרי קדנציה בינונית-מינוס בקבוצת קסטיליה, נזרק זידאן למים העמוקים של משרת המאמן בריאל מדריד – כנראה מקום העבודה המלחיץ בעולם. ואם זה לא מספיק, הוא נכנס לתפקיד בשיאה של תקופה נוראית תחת רפא בניטס, אחרי תבוסת 4:0 בבית בקלאסיקו, עם דיבורים על מהפכה ענקית שתגיע בקיץ וניקוי אורוות בסגל שמיצה את עצמו. אף אחד לא ציפה ממנו להצליח. אף אחד לא ציפה שהוא לא ייכשל. כולם חשבו שהוא בא להעביר את הזמן, לצבור קצת ניסיון – עד שבקיץ יגיע מאמן חדש ויעשה סדר.
ואז החל הקסם.

 

 

זינדין זידאן ניפץ שיאים כמאמן ריאל מדריד. הוא זכה בהכי הרבה תארים בשנה (5), הכי הרבה תארים בעונה (4), שני רק למיגל מוניוס במספר התארים (9 לעומת 14) בכל הזמנים. הוא בעל אחוז ההפסדים הנמוך ביותר מבין כל מאמני ריאל (10%), ומחזיק בשיא הניצחונות הארוך ביותר בספרד (16) ושיא המשחקים ללא הפסד במדינה (40).

זידאן הוא אגדה, היה כשחקן – ועכשיו גם כמאמן. למרות כל הביקורות, הטענות, ההשתלחויות והספקות – הוא היה שם, וניצח בגדול. פעם אחר פעם אחר פעם. שבר שיאים, ניפץ מיתוסים. הפך את מה שהיה נראה דמיוני, למציאותי. את מה שהיה נראה בלתי אפשרי, לאפשרי. אולי לא כגאון טקטי, אבל כגאון בניהול קבוצה. כגאון בחיבור אוסף שחקנים ליחידה לוחמת. תירגם את הקלאסה מימיו כשחקן, לקלאסה על כר הדשא כמאמן.

 

 

ועכשיו, כשנראה ששום כוח כבר לא יוכל לשבור אותו ואת חבורת השחקנים שאיתו, הוא עוזב. בשיא. בשיא השיאים. בפסגה שספק אם אי פעם מישהו יוכל להתקרב אליה.

זידאן אולי לא השאיר אחריו חותמת עם פילוסופיה שהמציאה מחדש את הכדורגל, אבל כן השאיר מורשת. השאיר ווינריות. אופי. חוסר רצון לשבוע. חוסר יכולת להרים ידיים. השאיר לחימה עד הסוף. רוח מדרידיסטה. כל הדברים שהתפרקו לרסיסים תחת רפא בניטס, עד שהוא הגיע – ושיקם מחדש.

אחרי זידאן אולי לא נשארת בשורה טקטית, אבל נשאר משהו גדול מזה – ריאל מדריד, מאוחדת ומלוכדת, משוקמת ומחוזקת, בשיא כוחה ועוצמתה. ורק על זה, צריך לומר לו תודה.

2
הגב

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
שלומיאימן Recent comment authors
  Subscribe  
החדש ביותר הישן ביותר הפופולרי ביותר
מעקב אחרי דיון
אימן
אורח
אימן

המעודון מתפרק אם זידאן עוזב כי רונאלדו הבא בתור

שלומי
אורח
שלומי

רק אומר את דעתי האישית….נכון שרפא לא מאמן ענק אך מי שפגע ברוח המדריסטה בתקופה הזו זה לא רפא הוא כבר קיבל אותה ככה.זה שפגע בה זה לא אחר מאשר מוריניו.כמה שהוא טקטיקן ככה הוא חסר יכולת איחוד ומנהיגות.תודה לך זידאן על זה שהראת שבשביל להיות מאמן אתה לא צריך להיות הטקטיקן הגדול ביותר(למרות שגם זה לא חסר) אתה פשוט צריך להיות מנהיג.