בחינת בגרות

לראשונה מאז עזיבת כריסטיאנו רונאלדו, ריאל מדריד תגיע הערב (21:45) למשחק בו היא נצמדת עם הגב אל הקיר ותצטרך להראות מאיזה חומר היא עשויה: הצהרת כוונות מול יריבה גדולה, או המשך ההידרדרות אחרי המפלה בסביליה. וגם: הצורך בסבלנות ואחריות, ומבחן האופי שמצפה לאסנסיו

1. יש רגעים בעונה שמכתיבים את המשך הדרך. לא ייחרצו גורלות הערב בסנטיאגו ברנבאו ובוודאי שלא תוכרע זהות האלופה. בכל זאת, אנחנו בחודש ספטמבר והטבלה צמודה-צמודה. אבל משהו כן יקרה הערב במדריד – בפעם הראשונה מאז עזבו אותה שני הענקים זינדין זידאן וכריסטיאנו רונאלדו, ריאל מדריד תתמודד עם כדור שלג שמאיים להמשיך להידרדר ולצבור תאוצה. בפעם הראשונה בעידן החדש, ריאל מדריד מגיעה למשחק עם הגב אל הקיר כששאלה אחת מרחפת מעל – האם יש לה את האופי.

הרבה מאוד מילים נכתבו על השינוי המהותי שעברה ריאל מדריד בקיץ האחרון, כשנאלצה להיפרד מהכוכב הכי גדול שלה – ולא ממש הביאה לו תחליף. הקבוצה שינתה את פניה, סיגלה סגנון משחק מסוג אחר וגם סיפקה תוצאות די-טובות בפתיחת העונה. אלא שבמפגשים מאתגרים באמת – משחקי החוץ מול בילבאו וסביליה, כמו גם הסופרקאפ האירופי מול אתלטיקו – המכונה המשומנת של ריאל מדריד קירטעה. במקרה של המשחק מול סביליה, היא גם הפסיקה לעבוד באופן הרסני.המשחק הערב מול אתלטיקו הוא הרבה מעבר לדרבי. הוא הצהרת כוונות. לא רק של ריאל מדריד כלפי יריבתה העירונית, לא רק של ריאל כלפי כלל יריבותיה בליגה. המשחק הערב הוא הצהרת כוונות של ריאל מדריד כלפי עצמה ואוהדיה. האם עכשיו, אחרי האכזבות במשחקים הגדולים עד כה העונה, יש בה את הכוח להפוך שולחן ולצאת לדרך חדשה. האם יש בה את היכולת להתמודד עם היריבות המאתגרות באמת. האם יש לה את האופי לקום מתבוסה כואבת לפני שלושה ימים – לניצחון גדול בדרבי. האם יש לה את הכלים להיחלץ מהבוץ גם ללא הסקורר הגדול ביותר בכל הזמנים.
האם יש לה רוח מדרידיסטה.

 

 

2. כדי לעמוד במבחן האופי הזה, ריאל תזדקק הערב לשני דברים משני צדי המגרש: סבלנות בצד ההתקפי ואחריות בצד ההגנתי. סבלנות, כי אתלטיקו ידועה במשחק המתגונן הממושמע שלה שקשה מאוד לפרוץ. ריאל צפויה לשלוט במרכז השדה ובקצב המשחק, ותהיה מוכרחה להיות רגועה וסבלנית כשהיא מחפשת את הדרך אל שערו של יאן אובלק.

אחריות, כי בזמן שאתלטיקו מתגוננת וריאל יוזמת ותוקפת – העורף הלבן חשוף למתפרצות, ורק באמצע השבוע סביליה הראתה מה קורה כשריאל מפקירה את החלק האחורי. שני שחקנים ‘אשמים’ יותר מכל בחוסר האחריות בהגנה – מרסלו וסרחיו ראמוס. הברזילאי פצוע וייעדר, ובמקומו ישחק נאצ’ו שבוודאות יקבל הוראה לשמור על האגף שלו בצורה יעילה. ראמוס, מצדו, יצטרך לוותר על העליות התכופות לחלק הקדמי ולהתרכז במשימה הראשונה שלו – לבלום את היוזמה ההתקפית של אתלטיקו, בייחוד במתפרצות של אנטואן גריזמן ותומא למאר.

 

 

3. לצד מבחני האופי והמשימות הקבוצתיות, המשחק הערב יהיה משמעותי גם ברמת השחקנים – ובעיקר עבור אחד ומיוחד, מרקו אסנסיו. בהיעדר איסקו, הילד המוכשר הזה יצטרך להתעלות על עצמו ולתמוך במודריץ’ בניהול המשחק. אסנסיו הוכיח פעמים רבות שיש לו את היכולת לעשות את זה, אבל מתקשה לשמור על יציבות שתציב אותו כאחד האדריכלים של הקבוצה. העונה, אין לו ברירה אלא לקחת צעד אחד קדימה.

רבות נאמר על הקרדיט שמרקו יקבל העונה, עכשיו כשכריסטיאנו רונאלדו לא בסביבה. בספרד אף טוענים שאחד השיקולים המרכזיים באי-הבאת רכש גדול במקום הפורטוגלי – היה הרצון לא לפגוע בהתפתחות של אסנסיו. אז הילד מקבל מקום של קבע בהרכב, זוכה משמעותית ליותר דקות משחק – וכעת נדרש גם לספק קבלות. אף אחד לא מצפה שיבקיע 30 או 40 שערים בעונה, אבל כן הגיע הרגע לראות אותו תופס את המושכות ועוזר לדחוף קדימה את הקבוצה.

ריאל מדריד תצטרך הערב יצירתיות, פעולות אינדיבידואליות מתוחכמות ששוברות מערכי הגנה, מהלכים בלתי-צפויים שמרווחים את המשחק. ריאל תצטרך הערב את מרקו אסנסיו בשיאו. הערב נדע אם גם יש לו מה לתת לה.

 

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון