רוצים שינוי? תביאו אותו

ריאל מייצרת מצבים בסיטונאות, אבל אין מי שינצל אותם. אסנסיו מקבל את מלוא הקרדיט, אבל עדיין לא עשה את קפיצת המדרגה שציפו לה. כשברקע ביקורות ולחץ שעולה, הבלאנקוס מגיעים למשחק החוץ אצל אלאבס עם לא מעט סימני שאלה. עם צעירים רבים בהרכב, היא תקווה גם להתחיל ולמצוא סימני קריאה

1. עזבו רגע דיבורים על ‘משבר’ או לא. מקצועית, אין ספק שריאל מדריד בתקופה לא טובה. אין צורך לחמוק מזה. הקבוצה לא מבקיעה כבר שלושה משחקים ברציפות, כשגם במשחק שלפני הרצף הזה – ניצחון 0:1 דחוק על אספניול – היא התקשתה מאוד למצוא את השער.

העניין הוא שמלבד המחצית הראשונה הקטסטרופלית מול סביליה, ריאל שולטת במשחקים שלה ומצליחה לתרגם את השליטה כדי להגיע למצבי הבקעה. למעשה, מלבד מנצ’סטר סיטי (22.8) ריאל מדריד היא הקבוצה בעלת ממוצע האיומים על השער הגבוה ביותר מבין קבוצות הליגות הבכירות באירופה (19.3). לנתון הזה שותפה גם יובנטוס. בכך היא מקדימה קבוצות כמו ברצלונה (18), באיירן (17.3) ופסז’ (15.7).הבעיה מתחילה כשבודקים מה המצבים האלה שווים. בנתון הבעיטות למסגרת, ריאל נושרת מהצמרת עם נתון של 6 בעיטות בלבד בממוצע למשחק – בעוד סיטי (8.6), יובנטוס (7.3), ברצלונה (8.3) ופסז’ (8.4) מסוכנות ומדויקות יותר באיומים שלהן על השער. באיירן מינכן מגיעה גם היא ל-6 בעיטות למסגרת בממוצע – אבל עושה את זה עם פחות בעיטות באופן כללי.

לבעיות ברמת הדיוק יש השלכה מיידית על סך השערים שמבקיעה הקבוצה, ובנתון הזה ריאל מידרדרת עוד יותר. ב-11 משחקיה העונה בכל המסגרות, ריאל הבקיעה 20 שערים – 1.8 שערים בממוצע למשחק. בחישוב מהיר, ריאל זקוקה ל-10.7 בעיטות לעבר השער כדי למצוא את הרשת. לעומתה, סיטי הבקיעה 29 שערים ב-11 משחקים – ממוצע של 2.6 שערים למשחק, זקוקה ל-8.8 בעיטות כדי להבקיע שער.

גם יובנטוס (2.3 שערים למשחק, שער כל 8.5 בעיטות), ברצלונה (2.6 שערים למשחק, שער כל 6.9 בעיטות), באיירן (2.6 שערים למשחק, שער כל 6.6 בעיטות) ופסז’ (3.4 שערים למשחק, שער כל 4.6 בעיטות) מקדימות את ריאל בפער ניכר. ולא רק הן. רוב קבוצות הצמרת בכדורגל האירופי מקדימות את הבלאנקוס בנתוני ניצול המצבים והבקעת שערים.

לריאל מדריד אין בעיה ביצירת המצבים, יש לה בעיה בניצול שלהם. וכשהחלוץ הפותח של הקבוצה, כרים בנזמה, לא מסכן את השער שישה משחקים ברציפות – זה פרוז’קטור אזהרה שהמצב לא יוכל להשתנות מעצמו. ריאל צריכה רגל מסיימת טובה יותר, או לפחות רגל שתנסה לסיים – ובעיני רבים לרגל הזאת קוראים מריאנו דיאס. הערב עשוי להיות הזמן שלו כדי להוכיח שזה נכון.

 

 

2. כרים בנזמה ראוי לכל ביקורת, בוודאי לאור הנתונים המזוויעים. אבל יש שחקן נוסף שהגיע הזמן לתהות לגביו – מרקו אסנסיו.

אין ויכוח על הכישרון העצום שיש לילד הזה ברגליים. הוא הראה את זה ביותר מהזדמנות אחת – גם בזירות המקומיות בספרד, גם בזירה האירופית וגם במדי הנבחרת. הציפייה העונה הייתה שאסנסיו יעשה את קפיצת המדרגה משחקן מוכשר לשחקן מוביל. לפחות בינתיים, זה לא קורה.

קשה להעמיס על אסנסיו ציפיות שייכנס לנעליו של כריסטיאנו רונאלדו, אבל הילד מוכרח להוות פקטור משמעותי יותר בחלק הקדמי. אי אפשר להגיד שהוא לא מנסה. הוא שיפר את הנתונים שלו מהעונה שעברה – בועט יותר (2.7 בממוצע לעומת 1.3), מוסר יותר (44.3 בממוצע לעומת 29.9), מספק יותר מסירות מפתח (1.4 לעומת 1.3) ויוצא ליותר דריבלים (1.5 לעומת 0.9). ועדיין, יש תחושה שהוא מסוגל ליותר.

כדי להיות הוגנים, צריך להזכיר שהעונה – בניגוד לעונות קודמות – אסנסיו מקבל טיפול אחר מהגנות יריבות, שרואות בו שחקן מסוכן שיש לעצור. וכשאין כריסטיאנו רונאלדו בסביבה, הרבה יותר קל לתת לו ‘יחס’. מצד שני, בחלקים גדולים מדי במשחקים רבים מדי אסנסיו קצת הולך לאיבוד. זה מורגש כמעט כאילו הוא עוד לא החליט (או לא החליטו בשבילו) אם הוא רשאי לתפוס את המושכות ולהוביל – או להישאר כשחקן שנותן ערך מוסף.

הדוגמה הכי טובה מגיעה מהמשחק האחרון, מול צסק”א מוסקבה. אלה הנתונים של מרקו מהמחצית הראשונה: 0 בעיטות, 30 נגיעות בכדור, 26 מסירות, 1 דריבלים. לעומת זאת, אלה הנתונים שלו מהמחצית השנייה: 3 בעיטות, 57 נגיעות, 46 מסירות, 3 דריבלים. אין אפילו מקום להשוואה. גם מפות החום של המחצית הראשונה והשנייה מראות איך בחלק הראשון היה תקוע בכנף וחשש לקבל כדורים, לעומת החלק שהגיע אחרי ההפסקה – בו היה הרבה יותר מעורב ושיחק הרבה יותר משוחרר, בשני האגפים ובמרכז השדה.

לא ברור מה לופטגי אמר לאסנסיו בהפסקת המחצית במוסקבה, אבל זה משהו שצריך להיאמר יותר. ריאל מדריד צריכה את אסנסיו, והגיע הזמן שהיא גם תקבל אותו.

 

 

3. ריאל מדריד ויתרה בקיץ על הנחתת כוכבי-על, בטענה שהיא ממשיכה להאמין בחבר’ה הצעירים שמציפים את הסגל. הערב, על רקע כל הביקורות והלחץ מסביב, אותם צעירים גם צפויים להוביל את הקבוצה על הדשא. שחקנים כמו אלברו אודריוסולה, סרחיו רגילון, דני סבאיוס ומריאנו דיאס עשויים לעלות בהרכב, או לכל הפחות להשתלב במהלך המשחק. על הספסל ימתין גם היהלום ויניסיוס ג’וניור, שבהחלט ייתכן שיקבל כמה דקות.

הכי קל להתלונן על כך שרוב הצעירים לא מקבלים מספיק דקות, או לחילופין להאשים את המאמן שהוא מעדיף שחקנים מסוימים על פני אחרים. הערב, בעיקר בגלל מכת פציעות והיעדרויות, אותם צעירים יקבלו הזדמנות להוכיח את עצמם במגרש לא פשוט.

בתקופת זידאן נכנס המושג ‘ריאל מדריד ב’ – אותה קבוצת צעירים ושחקני ספסל, שבמסגרת הרוטציות קיבלו מספר הזדמנויות ועלו לטרוף את הדשא בכל פעם מחדש. את הרעב הזה צריכים להראות גם החבר’ה הצעירים של לופטגי, במיוחד בתקופה כמו עכשיו בה כולם על הגריל. אם יוכיחו את עצמם הערב, הם ייתנו למאמן הרבה חומר למחשבה בזמן פגרת הנבחרות.

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון