צעד קדימה, שניים אחורה

דווקא אחרי שהיה נדמה שייצב את המערכת וזכה לקרדיט עם מינוי קבוע, המציאות טפחה על פניו של סנטיאגו סולארי עם התפרקות מול אייבר. הקישור שלא תפקד, הביטחון שאבד והמספרים שמוכיחים היעדר שיטה. בפעם השנייה בתוך חודש, הארגנטינאי יאלץ להוכיח את כישוריו ולהרים מהקרשים חדר הלבשה מוכה וחבול. הפעם זה יקרה ללא 'אפקט חילופי המאמן' וכשחיצי הביקורת מופנים גם לעברו

1. בדקה ה-16 של המשחק באיפורואה נפל דבר: לראשונה מאז החל עידן סנטיאגו סולארי, ריאל מדריד נקלעה לפיגור. ארבעה משחקים ו-16 דקות הצליחו הבלאנקוס להימנע ממצב של נחיתות מול היריבה – עד שהגיעה המתפרצת שפירקה את ההגנה והובילה לשער של אסקלנטה. מההתפרקות הנקודתית הזו – החלה התפרקות מערכתית.

בפעם הראשונה שקבוצתו של סולארי נדרשה להגיב ולהתעלות – לא רק על הדשא, אלא גם על לוח התוצאות – היא חזרה להרגלים הישנים מתקופת ז’ולן לופטגי. חוסר-ביטחון, אובדן דרך, היעדר שיטה. משחק הלחץ הגבוה של אייבר רק ערער עוד יותר את הקבוצה האבודה של סולארי, שלא מצאה דרך לצאת מהבור – ורק הסתבכה עוד יותר ככל שהתקדם המשחק. 

 

2. קצת מספרים, ברשותכם. ריאל מסרה מול אייבר 551 מסירות. 104 בלבד מהן (18%) היו בחלק המגרש ההתקפי. אייבר, לועמת זאת, מסרה את הכדור בסך הכל 343 פעמים – אבל כמעט מחצית מהן (166) היו בחלק הקדמי.

כשכבר הגיעה לאיזור השער, ריאל בעטה 9 פעמים בלבד – 5 מהן היו ניסיונות מחוץ לרחבה. רק 3 בעיטות הגיעו למסגרת. אייבר, לעומת זאת, הגיעה ל-14 מצבי הבקעה. רק 3 מאותם המצבים היו עם בעיטות מרחוק. כל היתר היו מתוך הרחבה. 8 פעמים נאלץ קורטואה להגיב למצב שהגיע למסגרת. בשלושה מקרים זה נגמר ברשת.

המספרים האלה מוכיחים מעל לכל ספק כמה המשחק של ריאל הוא לא מסודר ולא מאורגן. כמה הקבוצה כושלת ברגעים בהם היא מבוהלת ולא מוצאת פיתרונות. אין יצירתיות, אין ממש בעל-בית. הקישור של ריאל – זה שזכה לכל כך הרבה תשבוחות – התקשה לתפקד.

3. לוקה מודריץ’ הוציא מרגלו מול אייבר 33 מסירות, עם 81.8% דיוק בלבד. אלה הנתונים הנמוכים ביותר שלו ב-11 משחקי הליגה בהם פתח העונה.

טוני קרוס מסר מול אייבר 58 מסירות ב-89.7% דיוק. גם אצלו, מדובר בנתונים הנמוכים ביותר ב-11 משחק הליגה בהם שיחק העונה.

לא נגד הקישור המעובה של אתלטיקו, לא בהתפרקות מול סביליה ולא בתבוסה בקמפ-נואו. באף אחד מהמשחקים האלה הקשרים של ריאל לא הציגו משחק כל כך נרפה כמו מול אייבר הקטנה והלוחמנית.

 

 

4. כמו אחרי כל תוצאה מאכזבת העונה, חכמולוגים רבים יצאו בהצהרות “זה מה שקורה כשמאבדים את כריסטיאנו רונאלדו”. עם כמה שלריאל חסר קילר ברחבה (ודובר על כך לא מעט בטורים קודמים), להיזכר ברונאלדו אחרי משחק נפל כזה זאת גניבת-דעת מוחלטת.

במחזור הקודם, בו ריאל התפוצצה עם רביעייה במגרש הקשה של סלטה ויגו, אף אחד לא הזכיר את שמו של הפנומן הפורטוגלי. זה גם לא קרה אחרי החמישייה מול פלזן או הניצחונות שקדמו לכך. להזכיר את שמו רק כשלא הולך זה שטיק נחמד שיכול לעבוד פעם-פעמיים, לא יותר.

ובכלל, כשהקישור של ריאל מדריד – לב לבה של הקבוצה בשנים האחרונות – מתקשה לתפקד כמו שקרה מול אייבר, לא יעזור שום דבר. לא, אפילו לא כריסטיאנו רונאלדו – וראינו דוגמאות לכך גם כשהוא לבש את מדי הבלאנקוס לאורך השנים.

5. בשורה התחתונה, אחרי שהלכה צעד קדימה עם סולארי – ריאל מדריד צועדת שניים לאחור. גם מבחינת המומנטום בליגה וחוסר ניצול איבוד הנקודות של קבוצות הצמרת, אבל בעיקר מבחינת הביטחון והמורל.

משחק אחד בלבד אחרי שנכנס רשמית לתפקיד המאמן, סנטיאגו סולארי יעמוד מול מבחן אמיתי – להרים מהקרשים חדר הלבשה מוכה וחבול, כשאווירת המשבר שוב מרחפת מעל מתחם ולדבבאס וגם הקרדיט שניתן לו כמאמן קבוע מועלה כעת לדיון. בלי ‘אפקט חילופי מאמנים’, בלי ‘משב רוח מרענן’. כישוריו כמאמן ומנטור הם אלה שיעמדו לבחינה. ומועד המבחן קרוב משהיה רוצה: יום שלישי, 22:00, באולימפיקו מול רומא. בהצלחה לכולנו.

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון