קוסם הוא לא

אחרי קיץ בו איבדה את כל מה שייצג אותה וקבלת החלטות מזוויעה בתחילת העונה, ריאל מדריד הטילה על סנטיאגו סולארי את המשימה לשקם את הביטחון ולהביא שקט. במשך ארבעה משחקים הייתה תחושה אופטימית, אלא שאז הגיעה התבוסה לאייבר והזכירה את המציאות העגומה והטעויות שנעשו בבניית הסגל. ואת זה, אף שינוי בעמדת המאמן לא יצליח לתקן

ממש לפני כמה חודשים, ריאל מדריד הייתה על פסגת העולם – ומעבר לכך. הקבוצה של זינדין זידאן זכתה בפעם השלישית ברציפות בליגת האלופות וכתבה מחדש את ההיסטוריה. עם שריקת הסיום בקייב, החלה סערה שאף אחד בבירת ספרד לא חזה. “היה נהדר לשחק במדי ריאל מדריד, אני מודה לכל האוהדים”, הדהים את כולם כריסטיאנו רונאלדו, מלך שערי המועדון בכל הזמנים. מאותו הרגע, הכל קרה מהר עבור אלופת אירופה בשלוש השנים האחרונות.

כשעזיבתו של אחד השחקנים הטובים בהיסטוריה של המועדון מרחפת מעל הסנטיאגו ברנבאו, הודיע זינדין זידאן בצעד מפתיע כי הוא מתפטר מאימון הקבוצה. הצרפתי הותיר מאחוריו חלל גדול, ובבירת ספרד לא הצליחו לעכל את המהלך. אך זידאן, שהיה כל כך חכם כשחקן, ידע בדיוק מתי לפרוש. מיד לאחר עזיבתו של המנג’ר הצרפתי, גם כריסטיאנו רונאלדו נמכר ליובנטוס תמורת 112 מיליון יורו. בקיץ אחד, איבדה ריאל מדריד את כל מה שייצג אותה – על המגרש ומחוצה לו.בתקשורת ניסו למצוא הסברים לעזיבתו של זידאן. אחת הטענות המרכזיות הייתה שהצרפתי הבין שהסגל הנוכחי של ריאל מדריד כבר נמצא מעבר לשיאו ומיצה את עצמו. ולכן, אחרי תור זהב היסטורי, יש צורך ברענון בשורות המועדון. פלורנטינו פרס חשב לגמרי אחרת. למרות המכות הקשות שנחתו על המועדון, הנשיא המשיך להאמין בסגל הצעיר של ריאל מדריד ולא רכש כוכב בקנה מידה עולמי. בין היתר, על מנת לא להפריע למרקו אסנסיו – היהלום הנוצץ של הלבנים – בתהליך הפיכתו לשחקן מוביל בברנבאו.

 

 

רגע לפני פתיחת המונדיאל ברוסיה, ריאל מדריד הודיעה במפתיע כי שחקן העבר ומאמן נבחרת ספרד בהווה, ז’ולן לופטגי, יעמוד על הקווים בסנטיאגו ברנבאו מיד עם סיום המונדיאל. ההודעה הרשמית של המועדון גרמה לפיטורי לופטגי על ידי ההתאחדות הספרדית. כל סאגת לופטגי גרמה לסערה בספרד, אך דווקא בגלל ה’סערה’ סברו כי ימי החסד של המאמן בסנטיאגו ברנבאו יהיו ארוכים יותר מבדרך כלל. כניסתו של הספרדי לנעליו של זידאן הייתה לא פשוטה בכלל עם תבוסה כואבת בסופר-קאפ האירופי ליריבה העירונית, אתלטיקו. תבוסה אשר הדליקה נורה אדומה, ואותתה לגבי המשך הדרך. יחד עם עזיבתו של כריסטיאנו רונאלדו, ואי-הבאת מחליף בקנה מידה עולמי, ריאל מדריד לא הזכירה במקצת את הקבוצה שזכתה בשלוש אליפויות אירופה בשלוש השנים האחרונות. כמאמר הקלישאה, ‘אין קסמים בכדורגל’. הקבוצה של לופטגי לא הצליחה להתחבר ושברה שיאים שליליים היסטוריים. הפיאסקו הגיע לשיאו עם תצוגת השפל בקמפ-נואו בתבוסה לברצלונה. משחק אשר חרץ את גורלו של לופטגי מהר מהצפוי.

מקרי העבר מלמדים שדווקא ברצלונה מצליחה לעורר את ריאל מדריד ולהוציא אותה ממשבר. כך ז’וז’ה מוריניו למד, כך רפא בניטס איבד את כל סיכוי להמשיך כמאמנה של ריאל בתבוסה בסנטיאגו ברנבאו, כך גם למד ופוטר לופטגי. בין פיטוריו של לופטגי לבין אלה של רפא בניטס, נמתח דמיון רב – שניהם ספרדים, שניהם הגיעו כדמות ‘זרה’ לסנטיאגו ברנבאו, שניהם הגיעו במפתיע ושניהם חרצו את גורלם בתבוסות כואבות במשחקי הקלאסיקו נגד ברצלונה.

בינואר 2017, לאחר פיטוריו של רפא בניטס, במדריד זעקו שהגיע הזמן ל’מכירת חיסול’ ומהפכה אמיתית במועדון. במקום זאת, פלורנטינו פרס החליט לזרוק למים העמוקים את מאמן קסטיליה, זינדין זידאן. הצרפתי עבד עם פלורנטינו כשחקן, כעוזר מאמן וכמאמן. הוא הכיר את המערכת בעל-פה. איך ריאל מדריד מתנהלת מבחוץ, מבפנים, בתקשורת, על המגרש ובחדר ההלבשה. זידאן לא התהדר במשנה טקטית פורצת דרך, אך ניהול הסגל, הרוגע, השקט הנפשי והיכולת לגרום לשחקנים לשחק עבורו – סללו את הדרך להצלחה היסטורית.

 

 

כמו אז, גם כעת לאחר פיטוריו של ז’ולן לופטגי האינסטינקט הראשוני של פלורנטינו פרס שוב היה למנות איש שמכיר את המערכת של ריאל מדריד על כלל איבריה. האיש הזה הוא סנטיאגו סולארי. והמינוי הזה הוא קודם כל, כדי לנסות להרגיע את המערכת. “סולארי מזכיר מאוד את זינדין זידאן”, ניסה להסביר בורחה מיוראל, שמושאל העונה מריאל ללבאנטה. “הוא צמח מתוך המועדון, מכיר את המועדון וזה משהו ששחקנים מזהים. יש לו יכולת טובה של ניהול הסגל וזאת תכונה שתמיד נדרשת במדריד”. תחילה המינוי היה זמני, אך לאחר הפתיחה הטובה ביותר בהיסטוריה של המועדון עבור מאמן, המינוי הפך לרשמי וקבוע – ולמאמן הארגנטינאי הוענק חוזה עד 2021.

אך כאמור, ואף על פי הדמיון, אף אחד לא מצפה מסנטיאגו סולארי להביא את ריאל מדריד להישגים דומים לאלה של זינדין זידאן. הציפיות מהארגנטינאי הן אחרות לגמרי בשלב הזה. לא תארים, אלא שערים וניצחונות – וברצף.

ממשחקיו הראשונים כמאמן ריאל מדריד, ניתן לראות בבירור – סנטיאגו סולארי מאמין בכדורגל הרבה יותר ישיר ומודרני מקודמו בתפקיד. הקבוצה שולטת פחות בכדור, ומנסה לסכן יותר את השער. למרות זאת, במשחקו הראשון כמאמן הקבוע של אלופת אירופה ריאל מדריד הובסה שוב, הפעם נגד אייבר הצנועה. המהלומה שספגו הבאלנקוס נגד המועדון הקטן מחבל הבאסקים שוב הורידה את האסימון לאוהדי ריאל מדריד, ולסנטיאגו סולארי שהבין כי קיבל לידיו את הסגל הכי חלש שהוצב במועדון מזה שנים ארוכות.

 

 

ריאל מדריד אפילו לא ניסתה לגשר את הפער העצום שהותיר מאחוריו כריסטיאנו רונאלדו. היא השאילה את מתיאו קובאצ’יץ’ לצ’לסי. העזיבות הללו הצטרפו לאלה של חאמס רודריגס ואלברו מוראטה בעונה שעברה, ופערו בור גדול אפילו יותר בסגל של ריאל מדריד, בעומקו ובייחוד בתפוקת השערים. המועדון החליט לצאת לעונה ללא שינויים מרחיקי לכת בסגל, ועד כה – התוצאות מדברות בעד עצמן, וזה ממש לא במקרה. הסגל של ריאל מדריד לא תואם את רמת הציפיות של המועדון. בהעדר מנהיג אמיתי על המגרש, ריאל מדריד נראית כמו עדר ללא רועה ואין זה קשור בדמות שעומדת על הקווים.

סנטיאגו סולארי, בדיוק כמו כל מאמני הכדורגל בעולם, לא קוסם. המאמן הארגנטינאי לא יהיה מסוגל להפוך את הקבוצה פתאום לרעבה יותר, אך עשוי להצליח לנהל את חדר ההלבשה בצורה טובה ביותר. הוא לא יוכל להנפיק יותר שערים מחוליית ההתקפה הרכרוכית של הקבוצה, אך עשוי לגרום לקבוצה לסכן את השער יותר בעזרת שיטת משחק ישירה יותר.

בדיוק כמו תחת שרביטו של ז’ולן לופטגי, גם תחת שרביטו של סולארי – ריאל מדריד תמשיך לספוג מהלומות בהמשך הדרך. אלה מהלומות שחובטות חזק במציאות העגומה אליה ריאל הכניסה את עצמה בתחילת העונה. הקבוצה תמשיך לספוג את אותן המהלומות, מכיוון שאין זה תלוי באיש שעומד על הקווים, אלא במשהו גדול ורחב הרבה יותר.

“לסנטיאגו יש קשר חזק מאוד לריאל מדריד”, ניסה להסביר כדורגלן העבר דויד סולארי את היתרונות שבמינוי אחיו. “ריאל מדריד זורמת לו בדם, הוא מכיר את המועדון מקבוצת הילדים ועד קבוצת הבוגרים, וזה מקנה לו יתרון”, המשיך לנתח. דרך המאמן החדש, ריאל מדריד רוצה לשקם את הביטחון ולנסות להקרין רוגע. נכון, קל זה לא יהיה. יש מצב לא מבוטל שזה אפילו לא יסתיים בתואר. סביר להניח שבהמשך יגיעו עוד תבוסה אחת או יותר. אבל אחרי פתיחת עונה מסויטת ומרובת זעזועים, ריאל מחפשת את מה שכל כך חסר לה – שקט במערכת. כן, גם אם מדובר בשקט זמני. זאת הולכת להיות משימה לא פשוטה בכלל עבור סנטיאגו סולארי. ככה זה כשמניחים פלסטר על עורק מדמם. ככה זה כשמבקשים מחובש לבצע ניתוח מסובך. ומי יודע. אולי בינואר הוא יקבל זריקה לשיכוך הכאבים.

 

אולי יעניין אותך גם...

1
הגב

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
בני ברדא Recent comment authors
  Subscribe  
החדש ביותר הישן ביותר הפופולרי ביותר
מעקב אחרי דיון
בני ברדא
אורח
בני ברדא

נועם ברדא אתה קוסם כתבה מעולה ממש קסומה ????מלך