מבחן מאה הימים

כמה שעות לאחר התבוסה 5:1 בקמפ-נואו פוטר ז'ולן לופטגי ובמקומו מונה סנטיאגו סולארי למאמנה החדש של ריאל מדריד. בדיוק 100 ימים עברו מאז, ונדמה שכמעט הכל השתנה בקבוצה. הערב, באותו המקום ומול אותה היריבה, הגרסה החדשה של הבלאנקוס תעמוד למבחן

בשעת בוקר מוקדמת של ה-29 באוקטובר נחת מטוסה של ריאל מדריד בשדה התעופה בראחס בבירת ספרד. שעות בודדות עברו מאז ההתפרקות בקמפ-נואו, שהסתיימה בתבוסה 5:1 מהדהדת מול ברצלונה. שעות בודדות לאחר מכן תגיע ההודעה הרשמית על יציאת הקבוצה לדרך חדשה.

בדיוק 100 ימים חלפו מאז פוטר ז’ולן לופטגי ובמקומו מונה סנטיאגו סולארי למאמן ריאל. והערב, עם תום מאה ימי החסד של ריאל תחת סולארי, היא תשוב בדיוק לאותה הנקודה בה הכל התחיל – קלאסיקו בקמפ-נואו מול ברצלונה. הזדמנות טובה לבדוק מה השתנה מאז ואיך זה נראה כיום.תוצאות ומספרים
ההתרסקות של לופטגי מול ברצלונה הייתה חותמת לתקופה נוראית מבחינה סטטיסטית. מתוך 14 משחקים שניהל, הבלאנקוס ניצחו רק ב-6. שניים נוספים הסתיימו בתיקו ובששת האחרים הקבוצה הפסידה. בנקודת פיטוריו של לופטגי ריאל ניצבה במקום ה-9 בטבלת הליגה הספרדית, מרחק 7 נק’ מהמוליכה ברצלונה.

המצוקה הגדולה ביותר לאורך התקופה של לופטגי באה לידי ביטוי ביחס השערים – הן בהבקעות והן בספיגות. בכל המסגרות, הבלאנקוס הבקיעו תחת לופטגי 21 שערים (1.5 בממוצע למשחק) והוציאו 20 כדורים מהרשת (1.4 בממוצע למשחק). רק 4 פעמים שמרה הקבוצה על שער נקי, כשבמספר זהה של משחקים (וברציפות) היא לא מצאה את הרשת – מה שהתברר כאחת הבצורות הארוכות בהיסטוריית המועדון.

אצל סולארי הגיע השינוי. ב-23 המשחקים שניהל, הוביל המאמן הארגנטינאי את הקבוצה ל-18 ניצחונות, תיקו אחד וארבעה הפסדים. רצף התוצאות החיובי גם הזניק את הקבוצה למקום השלישי בטבלה, אך המרחק מהפסגה נותר דומה (8 נק’).

עם זאת, מצוקת השערים בשני צדי המגרש קיבלה פיתרון שנראה בבירור: תחת סולארי ריאל הבקיעה 57 שערים (2.58 בממוצע למשחק) וספגה 22 בלבד (0.95 בממוצע למשחק). בעשרה משחקים – כמעט מחצית מהמשחקים תחת סולארי – הבלאנקוס שמרו על שער נקי.

 

 

עומק בספסל
ברקע התוצאות הרעות, לופטגי ניסה להמציא פיתרונות כדי לפתור בעיות בסגל – בין אם בגלל פציעות ובין אם בגלל רוטציה מחייבת בלוח משחקים צפוף. מהפכת הצעירים של המועדון נראתה מבחינתו כהמלצה פחות מוצלחת, ובכך שחקנים כמו אלברו אודריוסולה, סרחיו רגילון, מרקוס יורנטה, דני סבאיוס או ויניסיוס ג’וניור לא ממש נספרו. וכשכמעט שליש משחקני הסגל לא נלקחים בחשבון, אין מי שיעלה מהספסל ויביא את השינוי.

אצל סולארי הכל השתנה. דווקא השחקנים שלופטגי לא סמך עליהם – הם אלה שהקפיצו את הרמה של הקבוצה תחת המאמן החדש. לא רק שהם העניקו עומק בספסל, הם שינוי סדרי עולם ואף פתחו את המאבק על המקום בהרכב. חלקם – ובראש ובראשונה ויניסיוס – התגלו כשחקנים שנמצאים בכושר הטוב ביותר בקבוצה.

ויניסיוס ג’וניור
אי אפשר שלא להעניק לויני התייחסות מיוחדת. הילד בן ה-18 הוא המרענן הרשמי של העונה בריאל מדריד. ההתלהבות, התשוקה, המהירות, הטכניקה, רוח הנעורים – כל אלה הקפיצו את ריאל המנומנמת והאפורה של פתיחת העונה, והדליקה את כולם: השחקנים והאוהדים כאחד.

עם ויניסיוס, ריאל יצאה מהמשחק השבלוני והפכה לקבוצה בלתי צפויה בחלק הקדמי – דבר שמתחיל להזכיר את התקופה האגדית שהייתה עם שחקן אחר בכנף שמאל של ההתקפה. כשהכדור מגיע אל ויני, כל הגנת היריבה מרגישה מאוימת כי אין לדעת מה יהיה המהלך הבא. העובדה שריאל כבר לא משחקת בצורה שקופה היא אחת הסיבות להתעלות של מאה הימים תחת סולארי, ורוב הקרדיט מגיע לילד הברזילאי.

 

 

חזרה לכושר
עם כניסתו לתפקיד של סנטיאגו סולארי, חזר לקדמת הבמה גם אנטוניו פינטוס – מאמן הכושר שהיה ייבוא אישי של זינדין זידאן, ונותר השריד היחיד במועדון מהצוות המקצועי של הצרפתי. לופטגי דחק את פינטוס הצידה והביא את מאמני הכושר שלו. חילופי המאמנים השיבו את פינטוס לעמדתו כמאמן הכושר הבכיר – מה שגרר גם שינויים בתכניות האימונים של הקבוצה.

כבר ברגע הראשון קבע פינטוס שמצב הכושר רחוק מלהשביע רצון, ושיידרשו כחודשיים לפחות כדי להשיב את הסגל למסלול. אמר – וצדק. לא רק שהקבוצה מציגה כושר מוצלח יותר ולאורך זמן, גם שחקנים רבים שנכנסו רע לעונה – ובראשם לוקה מודריץ’ וכרים בנזמה – נכנסו לקצב טוב יותר מאז פינטוס החל לעבוד, והקפיצו את הרמה של כל הקבוצה.

ביטחון עצמי
בסוף בסוף, הכל מתנקז לעניין המנטלי. הכושר, היכולת והתוצאות מושפעות ומשפיעות על הראש. מאז התבוסה 3:0 לסביליה בפיחואן, ריאל מדריד של לופטגי איבדה את הראש. אז גם החלה אותה בצורת הבקעות שנמשכה 4.5 משחקים. הסימן הראשון של ניסיון להרים את הראש היה בקמפ-נואו, עם פתיחת המחצית השנייה מול ברצלונה – אז שלטה ריאל לאורך כעשר דקות והייתה קרובה לשער, אך ספגה בצד השני ושוב קרסה אל תוך עצמה (והפעם הקריסה גם באה לידי ביטוי בלוח התוצאות).

מסתמן שתחת סולארי, מעבר ליכולת ולכושר – השתקם גם המצב המנטלי. הביטחון העצמי חזר אצל רוב שחקני הסגל ויחד איתו גם חזרה חדוות המשחק. הקבוצה נהנית על הדשא, בייחוד במשחקים האחרונים בהם גם התוצאות מתיישרות. השאלה אם הביטחון הזה יכול לקחת את הבלאנקוס גם צעד אחד קדימה, ולהשיב את כוח ההרתעה שאבד מאז פתיחת העונה. בדיוק בשביל זה יש קלאסיקו בקמפ-נואו. מאה ימים אחרי התבוסה ההיא, ריאל חוזרת לזירת הפשע – ותנסה להראות שאכן חל שינוי, והוא כולו לטובה.

 

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון