סולארי, ויניסיוס, קיילור ומרסלו: סיכום הקלאסיקו

המאמן צלח את טבילת האש המאתגרת, ילד הפלא הזכיר שהוא עדיין זקוק לליטוש, הפנתר חזר אך לא הפסיק לשלוח כדורים ללא כתובת - והמגן שוב ראה בירידה להגנה כהמלצה בלבד. מדור אימוג'יסטה מסכם את חצי גמר הגביע מול ברצלונה


בדיוק מאה ימים הפרידו בין הביקור הקודם של ריאל בקמפ-נואו (הפסד 5:1) לבין משחק חצי גמר הגביע שם. מאה ימים, ונדמה שהכל השתנה בהם. כל כך הרבה השתנה, שכמעט ואי אפשר להשוות בין החבורה המפורקת בלבן שיצאה משם חבולה בסוף אוקטובר במסגרת הליגה – לבין קבוצת שחקנים גאה ובטוחה ששלטה בעניינים לאורך דקות ארוכות.

אז נכון, התוצאה הסופית מרגישה קצת מפוספסת. אבל הערך של המשחק הזה גדול הרבה יותר משער לפה או לשם: ריאל מדריד חוזרת. יש עוד מה לשפר, אין טעם לצאת בכותרות על קאמבק של אלופת אירופה – אבל היא חוזרת. לאט ובטוח. השליטה בקצב בקלאסיקו, בייחוד במחצית הראשונה, רק הוכיחה כמה עוצמות יש לסגל הנוכחי של הבלאנקוס – אותו סגל שספג ביקורות קשות לאחר התבוסה ההיא בברצלונה. עבור סולארי הייתה זו טבילת אש ראשונה במשחק מאתגר, והוא עבר אותה בהצלחה יתרה.העברת ההכרעה לברנבאו עם תחושת ההחמצה רק תגביר את הביטחון העצמי של ריאל מדריד לקראת המשך החודש הקשה, ותערער את היהירות המסוימת שפשטה בקרב יריבותיה מתחילת העונה. כוח ההרתעה שאבד שוב כאן, ועם הכניסה למאני-טיים של העונה בכל המסגרות – זה ההישג הכי גדול שריאל מדריד יכולה הייתה לקוות לו.

 


הכישרון הברזילאי לא הציג את משחק חייו בקלאסיקו הראשון שלו, אבל בהחלט התגבר על ההתרגשות ואפילו הצליח להיות יעיל ב-64 הדקות ששיחק – כולל ההגבהה לרחבה שהסתיימה בשער של ואסקס. עם זאת, ויני העניק תזכורת נוספת לדבר שלפעמים יש נטייה לשכוח – הוא בסך הכל ילד בן 18.

הוא מהיר, הוא טכני, הוא חצוף (בקטע טוב), הוא לא מפחד – אבל לפעמים הוא גם לא חושב יותר מדי, וזה בא לידי ביטוי בהליך קבלת החלטות שמאוד לוקה בחסר אצלו. הדבר הזה כמובן ישתפר ויתחדד עם הזמן ועם הכוונה נכונה, אבל כרגע ריאל נאלצת לשלם עבורו את שכר הלימוד. בקלאסיקו הזה התשלום היה מעט גבוה מהרגיל, בדמות פספוס הזדמנויות גדולות לכיבוש שערים – אבל במחשבה קדימה, זה יהיה שווה את זה. סבלנות היא מילת המפתח. הילד יטעה עוד הרבה פעמים, אבל הוא ילמד מכל טעות כזאת – וזה בדיוק מה שיאפשר את המשך הליך ההתקדמות המדהים שהוא עובר.

 

אם ויניסיוס עובר תהליך התקדמות, נדמה שמרסלו חווה את הדרך ההפוכה ונסוג לאחור. מילא שהביטחון שלו באדמה אחרי שנזרק אל הספסל, מילא שהיכולת שלו בירידה חדה – אבל ההפקרות בשער השוויון של ברצלונה היא דבר שאי אפשר לעבור עליו בשקט. אי אפשר להאשים אותו בספיגת השער, אבל ההליכה הנונשלנטית מתוך הנחה ש’יהיה בסדר’ היא בלתי מתקבלת על הדעת במשחק כל כך קריטי.

זו כמובן לא הפעם הראשונה שמרסלו מעורב בשטות מהסוג הזה, בה הירידה להגנה מסתמנת כהמלצה בלבד. בין אם מדובר בבעיה של כושר גופני או בחירה מודעת לוותר על החזרה לאחור – מרסלו עושה כמעט כל טעות אפשרית כדי לצלוח את סדרת החינוך שמעביר לו סולארי. ושלא תבינו לא נכון, זו סדרת חינוך שכואבת לכל המעורבים – כי מרסלו הוא אחד השחקנים החשובים ביותר בסגל הנוכחי של ריאל מדריד. עם זאת, בקצב הזה – אל תתפלאו אם במשחק הקריטי הבא של הקבוצה, הילד סרחיו רגילון יהיה זה שיקבל את המקום בהרכב. אולי ככה מספר 12 האגדי ילמד את הלקח.

 

 

 


הקלאסיקו הזה היה ביקורו החמישי של קיילור נאבאס בקמפ-נואו במדי ריאל. המשותף לכל חמשת הביקורים האלה: הוא מעולם לא הפסיד. פעמיים יצא מנצח, שלוש פעמים זה נגמר בתיקו – כולל ה-1:1 כעת. אין ספק, נתון סופר-מרשים עבור הקוסטה-ריקני.

בכלל, נדמה שהישיבה הממושכת בספסל לא פגעה באינסטינקטים החתוליים של קיילור, שבמרבית המבחנים בהם עמד בקלאסיקו (ולא היו הרבה כאלה) – עשה זאת בהצלחה יתרה. רק דבר אחד לא היה לו מול ברצלונה: חדות.

עם כל הכבוד להדיפות שרשם, כמעט כל כדור שקיילור קיבל סיים את דרכו ברגלי שחקן של ברצלונה. אפס חשיבה, אפס תכנון, אפס דיוק. בדקות בהן ריאל שלטה, איבודי הכדור הסיטונאיים האלה החזירו את ברצלונה למשחק פעם אחר פעם – במקום לייצר התקפה מסודרת ולשמר את העליונות של הבלאנקוס. אמנם יש נסיבות מקלות, כמו הרצון לנסות ולדלג מעל משחק הלחץ של הקטלאנים – אבל כשזה קורה כל כך הרבה פעמים במשחק אחד, זה דורש התייחסות ותיקון. פשוט חבל.

 


ביום שישי האחרון, אחרי שהגרלת חצי גמר גביע המלך זימנה לנו מפגש כפול עם ברצלונה, התעוררה מקהלת חסרי האמונה והבהירה לכל מי שרק היה מוכן לשמוע כמה אין לריאל שום סיכוי. “נחטוף בראש בקמפ-נואו”, הם אמרו. “הגומלין בברנבאו יהיה לפרוטוקול”, הם חזו. “תנו להם את הכרטיס לגמר וזהו”, הם הציעו.

חמישה ימים לאחר מכן, עם סיום המשחק הראשון בקמפ-נואו, אותם אנשים שלא האמינו בריאל – התהפכו לטובת ביקורות על אי-הניצחון בקלאסיקו. אתם מבינים? רגע אחד הם בטוחים שמפגש הגביע הזה יוכרע בתוך מחצית אחת בקמפ-נואו, וברגע הבא הם מתלוננים שריאל לא התפוצצה. קשה לקחת אוהדים מהסוג הזה ברצינות, אבל הקלאסיקו הזה הוא הזדמנות טובה נוספת לומר להם את המובן מאליו – אנחנו ריאל מדריד. תמיד היינו, תמיד נהיה. כדאי שיזכרו את זה לפעם הבאה שיחשבו להספיד את הקבוצה מראש.

4
הגב

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
גיא טוביןמדרידעוזיוחנן רפאלי Recent comment authors
  Subscribe  
החדש ביותר הישן ביותר הפופולרי ביותר
מעקב אחרי דיון
יוחנן רפאלי
אורח
יוחנן רפאלי

אין לנו שום ביכוי לתואר השנה

עוז
אורח
עוז

כל מילה בסלע!

מדריד
אורח
מדריד

ריאל הפגינה משחק חלש (חוץ מחצי השעה הראשונה) הם הבקיעו שיחקו קצת ואז התחילו להתגונן עם מתפרצות עלובות

גיא טובין
אורח
גיא טובין

נבאס היה מעולה צריך לפתוח במקום קורטואה כל משחק.