סולארי: “גביע אירופה רביעי ברצף? בריאל הכל אפשרי”

המאמן הארגנטינאי התראיין לאתר אופ”א לקראת שמינית גמר ליגת האלופות מול אייאקס: “המועדון הזה תמיד מסתכל בגאווה על העבר, אבל גם מתבונן קדימה אל העתיד”. על היריבה: “יהיה מפגש קשה, כמו כל מפגש במפעל הזה. נצטרך לעמוד ברף שההיסטוריה שלנו מציבה”

כשהיא במומנטום הטוב ביותר שלה העונה, ריאל מדריד חוזרת למפעל האהוב עליה – ליגת האלופות – ותתארח אצל אייאקס למשחק הראשון של שמינית הגמר (רביעי, 22:00). לקראת המשחק, המאמן סנטיאגו סולארי התראיין לאתר אופ”א והתכונן לחזרתו של המפעל היוקרתי.

ריאל זכתה ב-13 גביעי אירופה. עד כמה מורגשת אחריות להמשיך את המורשת הזו?
“יותר משזה אתגר, המורשת הזו היא דבר שכולנו גאים בו וכולנו חלק מההווה והעבר של המועדון הזה. אנחנו רוצים להמשיך ולבנות את העתיד, כי המועדון תמיד מסתכל בגאווה על העבר – אבל גם תמיד מתבונן קדימה אל העתיד”.אם מנתחים את העונה הזו בליגת האלופות, איך היית מדרג את היכולת של ריאל בשלב הבתים?
“זה תמיד קשה. מדי פעם יש הפתעות בשלב הבתים של ליגת האלופות. כדי לעלות לשמינית הגמר מראשות הבית היינו מוכרחים לנצח שני משחקי חוץ מול פלזן ורומא – וזה בדיוק מה שעשינו”.

אתם פוגשים כעת את אייאקס, לה יש סגנון משחק מאוד מוגדר כבר מאמצע המאה הקודמת. הם תמיד שיחקו בסגנון מאוד ברור וקידמו שחקנים צעירים. איך אתה רואה את המפגש מולם?
“אייאקס ידועה מאוד בזכות העבודה שלה באקדמיה, במחויבות כלפי הכישרונות הצעירים ובכדורגל ההתקפי. זו הדרך שבה הם עדידין עובדים, עם קבוצה שכבר הראתה שהיא יכולה להתחרות ברמות האלה. יהיה מפגש קשה, כמו כל מפגש אחר בליגת האלופות”.

מה ריאל צריכה לעשות כדי לעלות לרבע הגמר?
“אנחנו מוכרחים לעמוד ברף שההיסטוריה שלנו מציבה”.

 

 

בוא נדבר על פילוסופיית הכדורגל שלך. מה ההשקפה שלך כמאמן?
“קודם כל, כדורגל הוא דבר שמייצר חלומות וריגושים. לשחק ברמות הגבוהות ביותר הוא חלום ילדות, וכשאת הופך לשחקן ברמות הגבוהות – החלום הוא לזכות באליפות, בליגת האלופות או בגביע העולם למועדונים. זה גם חלום עבור האוהדים בכל משחק. לפעמים החלומות האלה לא מתגשמים והכדורגל כופה עליך להתחיל הכל מחדש, לאסוף את עצמך ולהתרומם. מצד שני, הוא תמיד נותן לך את הסיכוי לחלום מחדש בכל משחק”.

מי השפיע עליך בכדורגל? האם זה מאמן, האם כמה מאמנים, האם שחקנים? אחרי מי עקבת?
“יש כמה ערכי מפתח בספורט: צניעות, הקרבה וסולידריות. צניעות, כי אתה תמיד חייב להישאר עם הרגליים על הקרקע. לא משנה מה השגת בעבר, בין אם ברמה האישית ובין אם ברמת המועדון, אתה חייב תמיד לכבד את היריבה – גם עבור עצמך וגם עבור העבודה היומיומית שלך, במטרה להמשיך ולהתפתח. זאת גם בדיוק ההגדרה להקרבה: העבודה היומימית, שמקורה באותה הצניעות. ויש גם את הסולידריות, שהיא חשובה כי כדורגל הוא גם עניין של כישרון. אבל הכישרון הזה חייב תמיד לעמוד לטובת הקבוצה. אלה הם בעיניי שלושת ערכי המפתח עבור כל ספורטאי”.

מה אתה מביא איתך מבחינת המוטיבציה? איך אתה מוודא שכל אחד מביא מעצמו את הכי טוב בכל יום?
“עם האהבה לכדורגל והאהבה לתחרות. במקרה הספציפי הזה – האהבה לריאל מדריד, המועדון שלנו”.

יש מאמנים שמתנהלים בדרכים שונות כשהם על הקווים. חלק שורקים, חלק מוחאים כפיים, חלק צועקים. יש לך דרך ייחודית לתקשר עם השחקנים?
“יש כמה דרכים, וכל אחת מהן רלוונטית. זה תלוי במצב העניינים. אני מאמין שהדבר החשוב ביותר הוא תמיד להוות דוגמה טובה”.

בימים שלך כשחקן, מה היה הדבר שדירבן אותך?
“השחקנים שמצליחים להגיע לרמה הזאת ומשחקים בריאל מדריד, שמשחקת כל שלושה ימים בממוצע, באים עם מוטיבציה מוטמעת. זה טבוע בהם. הם רוצים לנצח כל משחק ולא לוקח לזה הרבה זמן לצאת החוצה. כל אחד מהם יודע היטב מה הוא צריך לעשות כדי לעמוד תמיד לרשות הקבוצה”.

לסיכום, מה עובר לך בראש כשאנשים מדברים על האתגר של זכייה רביעית ברציפות בליגת האלופות?
“שבריאל מדריד אין דבר שהוא בלתי אפשרי”.

 

אולי יעניין אותך גם...

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון