לצאת מהשבלונה: הזאר הוא בדיוק מה שריאל צריכה

בגלל היצירתיות, בשביל התעוזה, למען המהלכים שיכניסו חיים בקבוצה. הכוכב הבלגי זוכה לקבלת פנים של גלאקטיקו, ולא במקרה: אחרי עונה זוועתית ואפרורית, ארגז הכלים המכובד איתו הוא יגיע לברנבאו צפוי לעשות פלאים

ההתלהבות בעונה החולפת של אוהדי ריאל מויניסוס ג’וניור הייתה בעיקר בגלל סיבה אחת: בכל עלייה לכר הדשא הוא היה מכניס חיים למשחק השבלוני והעייף של ריאל מדריד. הוא סיפק יצירתיות, תעוזה, מהירות וחוסר-וודאות בנוגע למה שיעשה בנגיעה הבאה בכדור. בקיצור, ההיפך הגמור משאר שחקני הקבוצה.

הבעיה עם ויניסיוס הייתה שמדובר בילדון בן 18, בחודשים הראשונים שלו מחוץ לבית ובמדינה זרה. שחקן צעיר מאוד, שאמנם מחזיק בפוטנציאל מדהים – אבל עוד זקוק לליטושים רבים ורחוק מלהיות זה שצריך לסחוב על הגב את העגלה הכבדה וחסרת המעוף של ריאל מדריד. בדיוק בשביל זה יוצג הערב בסנטיאגו ברנבאו אדן הזאר.הבלגי הוא מוצר מוגמר. הוא לא תואם את פרופיל שחקני הרכש שריאל צירפה בעונות האחרונות, של כישרונות צעירים עם פוטנציאל מבטיח. הוא לא עונה על הצורך הכלכלי להשקיע יחסית פחות בהווה – כדי לא לשלם יותר בעתיד. אדן הזאר מגיע בגלל מה שהוא מביא מקצועית כבר היום, וזה בול מה שריאל מדריד צריכה.

בעונה האחרונה בצ’לסי, הזאר רשם בממוצע 3.7 דריבלים מוצלחים במשחק – יותר מכל שחקן אחר בפרמיירליג. בהשוואה לליגה הספרדית, רק שני שחקנים השלימו יותר דריבלים ממנו: סופיאן בופאל מסלטה ויגו (4.1 בממוצע למשחק) וליאו מסי מברצלונה (3.9). אלא שהשניים מנסים לצאת ליותר מהלכי דריבל (מסי 6.6 בממוצע, בופאל 6.4), בעוד הזאר מסתפק ב-5.5 נסיונות דריבל למשחק. מה שמוביל לנתון המדהים הבא – אדן מדורג ראשון בחמש הליגות הבכירות באירופה באחוזי ההצלחה של ניסיונות דריבל (61.6% מתוך 224 ניסיונות).

 

 

הזאר הוא שחקן בשל. לעובדה שהוא בן 28 יש מינוס, בכך שריאל לא תוכל ליהנות ממנו עשור קדימה. אבל גם יש לזה פלוס – הוא משחק עם שכל ותבונה של אחד שכבר ראה וידע וטעם ממה שהכדורגל יכול להציע. ויעידו על כך אחוזי ההצלחה של הדריבל שלו, שמוכיחים שהוא יודע מתי לצאת לדריבל כזה – ומתי לוותר. הוא לא הולך עם הראש בקיר, אלא משתמש ביכולת הטכנית שלו רק כשצריך.

בניגוד לויניסיוס הצעיר, שיוצא לדריבל וקצת נתקע בפעולה האחרונה – הזאר המנוסה משתמש באיכויות שלו כדי להפיק את המירב מכל מהלך שהוא מוביל. הוא חילק העונה 2.6 מסירות מפתח בממוצע למשחק בפרמיירליג, כשבהשוואה לליגה הספרדית רק ליאו מסי מסר יותר מסירות מפתח ממנו (2.7).

בכלל, הזאר מוסר 49.2 מסירות בממוצע למשחק ב-84.3% דיוק. אין אף שחקן התקפה או קישור התקפי בריאל מדריד שהתקרב לשם העונה. לא איסקו (34.4), לא בנזמה (32.9), לא אסנסיו (30.4), לא ואסקס (28.2), לא בייל (23.8) ובוודאי שלא ברהים (18.1), ויניסיוס (15.8) או מריאנו (7.1).

אדן הזאר הוא שחקן שלם. הוא יעניק לריאל מדריד בדיוק את מה שהיא הייתה צריכה העונה – את אותה תנועה, יצירתיות, תעוזה. דברים שבמדריד קיוו לקבל מויניסיוס, למרות שזו הייתה די חוצפה לצפות ממנו לספק אותם בשלב כל כך מוקדם בקריירה. כעת, עם הזאר לצדו, ויני קיבל מודל מושלם ללמוד ממנו – וכולנו נרוויח. גם בהווה, וגם בעתיד.

אולי יעניין אותך גם...

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון