יש דרך חזרה? על האתגר של זידאן סביב מעמדו של בייל

אחרי שכולם היו משוכנעים שכבר בימי הקיץ הראשונים תגיע הפרידה, הוולשי התייצב השבוע לפתיחת האימונים כשחקן סגל של ריאל מדריד לעונת 2019/20. למאמן כעת יש שתי ברירות: להמשיך להחרים אותו, או לקבל את המצב ולנסות להפיק ממנו את המיטב

ב-231 הופעותיו במדי ריאל מדריד, גארת’ בייל היה מעורב ב-166 שערים (102 כיבושים, 64 בישולים). כשמסתכלים על ממוצעים, הוא מעורב ב-0.89 שערים בכל 90 דקות. כלומר מבחינת הממוצע, אין כמעט משחק שלם שבו הוא לא מספק סחורה – בין אם זה בישול או שער (כשרק 4 מהם בפנדלים). מהצד השני, לאורך שש העונות שלו במדי הבלאנקוס – גארת’ בייל החמיץ 71 משחקים בעקבות פציעות. 71. זאת עונת כדורגל שלמה.

הפער בין הפוטנציאל והיכולות הפיזיות לבין ‘רגלי הזכוכית’ וההיעדרויות המרובות, הצמיח תסכול שרק הלך וגבר כלפי בייל מצד אוהדי ריאל. בעונה שעברה הגיע התסכול לשיאו כשעבר מהיציע אל כר הדשא, והוביל את זינדין זידאן לוותר על שירותיו של בייל אם רוצים לשמור על נימוס – או לזרוק אותו לעזאזל אם מסתכלים למציאות בעיניים.על פניו, הכל היה ערוך ומוכן לקראת פרידה כבר בימים הראשונים של פגרת הקיץ – כשבמדריד כבר פינטזו על 100 מיליון יורו ממכירתו לקבוצת פרמיירליג. אלא שככל שהזמן חלף, הלכו והבינו בריאל שלא 100 ולא מיליון. חודשיים אחרי סיום העונה, אין כיום אף הצעה רלוונטית על גארת’ בייל – שגם מצדו לא מתכוון לעזוב כל כך מהר.

נפילת האסימון בריאל הייתה מוחשית במיוחד השבוע, כשבייל התייצב כרגיל לפתיחת האימונים ויצא כשחקן סגל לגיטימי למחנה טרום העונה בקנדה – מראה שעד לפני כמה שבועות אף אחד במדריד לא דמיין שיקרה. אבל בריאל, כמו בחיים, הזינדין מתכנן תוכניות – והגארת’ צוחק (עם הזאר באימון).

 

 

נכון להיום, גארת’ בייל הוא שחקן סגל בריאל מדריד. גם היום, ואולי גם ביום שאחרי סגירת השוק. במצב העניינים הנוכחי קשה לראות קבוצה שתשים עליו כסף גדול, בטח ובטח שלא מהפרמיירליג (שם חלון ההעברות ייסגר בתחילת אוגוסט). לבייל עצמו יש חלק מסוים בעניין, כי הוא לא בדיוק התאמץ כדי למצוא קבוצה שתרצה אותו – אבל מצד שני אי אפשר באמת לבוא אליו בטענות. גם עבודת השיווק של ריאל, במסגרתה שודרו ניסיונות להתנער ממנו בכל דרך אפשרית, לא בדיוק עודדה קבוצות להתנפל עליו.

מפה לשם, ריאל מדריד פתחה את מחנה האימונים כשגארת’ בייל הוא חלק ממנה. וכאן מגיע האתגר הראשון של זינדין זידאן לעונת 2019/20: מה עושים עם הוולשי? אופציה א’ היא להמשיך ב’חרם’ שהחל בסיום העונה שעברה, מה שכנראה לא יתרום למכירתו של בייל – אבל יבהיר לו שבריאל הנוכחית אין לו מקום, אפילו במשחקי הכנה. אופציה ב’, לעומת זאת, היא להבין שזה מה שיש – ולהשתמש בבייל בתבונה. כן, גם ברוטציות במשחקי האימון שעוד יבואו.

בייל ניצב כיום בתחתית המדרגה. הוא שחקן לא רצוי על ידי המערכת ועל ידי רבים מהאוהדים (ותודה לחבר’ה שחיכו לו השבוע בכניסה למתחם ולדבבאס כדי להזכיר לו עד כמה הוא לא רצוי, עם שריקות בוז וקריאות גנאי). הוא במקום הכי נמוך שכדורגלן ברמות האלה יכול להגיע אליו. וכשאתה במקום הכי נמוך, יש לך רק לאן לעלות.

 

 

אם נגזר על זידאן להחזיק בבייל כחלק מהסגל שלו, אולי עדיף לו להשליך את הנשק ולנסות להפיק את המירב מהסיטואציה. בייל יודע שהוא לא יהיה באנקר בהרכב. ברור לו שהוא כבר לא הכוכב שכולם חשבו שהוא יהיה, אבל זה רק ידרבן אותו יותר לעשות כל שביכולתו בכל הזדמנות שתגיע לפתחו כדי להוכיח אחרת. זהו טבעו של ספורטאי. ואפשר להגיד על בייל הרבה דברים, אבל אי אפשר לפקפק ברצונו להצליח במקצוע שלו – ויעידו על כך הדיווחים לסירובו לעזוב את הכדורגל האירופי לטובת הכסף הגדול של סין.

במקרה שזידאן יסכים לפתוח דף חדש עם הוולשי המנודה, ריאל אולי תוכל לתקן את הנזק הגדול שעשתה מדיניות החרמתו של בייל: גם לשקם אותו כשחקן בסגל וגם להרוויח אותו מחדש כשם לגיטימי בשוק ההעברות. כלומר, למקרה שעדיין יהיה רצון למכור אותו. כי אם בייל ישקם את עצמו, בוודאי אם יקבל את מעמדו כשחקן רוטציה שעולה מהספסל ונותן את כל כולו – יש מצב שזה יהיה חיזוק לא פחות מרשים משאר שחקני הרכש שהגיעו בקיץ.

**

בפרק החדש של פודקאסט מדרידיסטה דיברנו על האתגר סביב מעמדו של בייל בסגל, ועל יתר המשימות שניצבות בפני זינדין זידאן עם פתיחת מחנה האימונים בריאל מדריד.

ניתן להאזין לפודקאסט דרך אפליקציית הפודקאסטים של iTunes, שירות Spotify או באמצעות הלינק המצורף. האזנה נעימה!

אולי יעניין אותך גם...

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון