בול בדוני: ואן דה בייק הוא בדיוק מה שזידאן מחפש

הקשר ההולנדי קרוב מאוד לחתימה בריאל מדריד, מה שמעורר את השאלה האם שחקן אייאקס בן ה-22 באמת ובתמים שווה את ההוצאה – בוודאי לאור ריבוי שחקני הקישור בקבוצה. התשובה הקצרה? כן. התשובה בקצת יותר מילים מוצגת לפניכם

בעונה שעברה שבתה אייאקס את לבם של כל חובבי הרומנטיקה בכדורגל מסביב לעולם. תצוגות קטילת-הענקיות שלה מול ריאל מדריד ויובנטוס, לצד הדומיננטיות בליגה ההולנדית, הראו לעולם שהמאמן אריק טן האח יצר משהו מיוחד. הקבוצה, שהתבססה על כישרונות צעירים בתחילת דרכם, כבר ראיתה שניים משחקניה הבולטים מזנקים לטופ האירופי – עם מעברם של פרנקי דה-יונג לברצלונה ומתיאס דה-ליכט ליובנטוס. כעת מסתמן שהולנדי שלישי עשוי לעשות את הדרך החוצה מאייאקס – דוני ואן דה בייק בן ה-22, שקרוב לחתימה בריאל מדריד.

עבור רוב העולם, שמו של ואן דה בייק היה די אלמוני לפני חצי השנה האחרונה של עונת 2018/19. אם הייתם שואלים אוהדי ריאל את מי הם היו מעדיפים להחתים מהקבוצה המרשימה של אייאקס, סביר להניח שהתשובה הייתה דה ליכט או דה יונג. ולמרות זאת, אחד הגיבורים הלא-מוערכים של הקבוצה הזו באייאקס – דוני ואן דה בייק – היה אמון על הריסתה של ריאל מדריד בסנטיאגו ברנבאו והרשים בבמה המרכזית של ליגת האלופות.בספרד, דוני יוגדר כקשר עם יכולת הצטרפות. יש לו את היכולת המבוקשת להצטרף מאוחר בריצה מהירה לרחבת היריבה, ולהפוך את ההזדמנויות שיקבל לשערים. הוא נחשב לשחקן של הכדורגל המודרני. מזכיר את ארון ראמזי, או מקבילו ההולנדי רפאל ואן דר וארט. יש שיטענו שיש לו ורסטיליות רחבה יותר מאשר שניהם, כשהוא גם יכול לשחק בעמדות קדמיות יותר בקישור. ואן דה בייק מוכר כמאיים על השער וכקשר שמספק מספרים, שערים ובישולים – דבר שחסר באופן נואש בקישור הנוכחי של ריאל מדריד. בגיל 22, כל מדרידיסטה יסכים שיש לו היצע גדול של מעלות – אבל יש גם כמה שאלות שנשארו פתוחות.

האם ואן דה בייק באמת מוכן לעשות את הצעד קדימה לריאל מדריד? עבור רוב אוהדי הכדורגל, ובמיוחד עבור אוהדי ריאל מדריד, המועדון הספרדי הוא פסגת הכדורגל. מצד שני, זה גם האתגר האולטימטיבי – כי מעבר לריאל מדריד משמעו שתשומת הלב גדולה פי 10. כל צעד ששחקן עושה, על ומחוץ למגרש, נבדק ומנותח. הלחץ והתחרות במועדון גדול עשויים להוות משקל כבד גם עבור השחקנים המוכשרים ביותר. האם ואן דה בייק הוא שחקן מוכשר יותר מאשר דני סבאיוס? או איסקו? או חאמס רודריגס? ומה עם התקוות הגדולות שיש לאוהדי ריאל מדריד בנוגע למרטין אודגור? האם זה ישפיע על עתידו? אלה חלק מהשעות שנותרו, ותמורת מחיר של 50-60-70 מיליון יורו – האם ואן דה בייק טוב באופן משמעותי מהשמות שהוזכרו? רוב האוהדים יגידו שהם התרשמו ממנו בעונה שעברה, אבל יש כמה ספקות בנוגע להשפעה והנחיצות הכללית של ההחתמה הזו.

 

 

מאז שזידאן השיב לעצמו את המושכות בריאל מדריד, קיים דפוס מאוד ברור בנוגע לסוג שחקני הקישור ששמם נקשר למועדון. מדובר על קשרים שיש להם את היכולת הפיזית והאתלטית לרוץ מרחבה לרחבה, אבל גם כאלה שמספקים שערים ובישולים במשחק שלהם. השאלה ששואלים את עצמם אוהדי ריאל מדריד לא צריכה להיות האם דוני ואן דה בייק טוב יותר מאיסקו או סבאיוס, אלא האם הוא השחקן המתאים בעל פרופיל השחקן הדרוש. והאמת היא שהפרופיל של ואן דה בייק הוא בדיוק מה שזידאן מחפש: שערים והנעת משחק. מבחינת ריאל מדריד, אחרי עזיבת כריסטיאנו רונאלדו השערים צריכים להגיע מכל העמדות שעל המגרש – בעוד שאף אחד מבין קרוס, מודריץ’, איסקו, סבאיוס, ואלוורדה וכו’ עבר אי פעם את רף 10 הכיבושים בעונה אחת. זאת עשויה להיות הנישה של הקשר ההולנדי והכרטיס שאיתו יפרוץ אל ההרכב הפותח.

בעונה שעברה, זידאן חזר על עצמו כמה וכמה פעמים עם אותו המסר – “יהיו שינויים”. אך למורת רוחם של אוהדי ריאל מדריד, בטרום העונה נראו מעט מאוד שינויים. אפילו עם החתמות זוהרות כמו של אדן הזאר, לוקה יוביץ’ ופרלאן מנדי – מסתמן שהבלגי הוא היחיד שיהיה חלק מההרכב הראשון. עם זאת, חל שינוי מסוים במערך. נראה שזידאן עוזב את ה-4-3-3 שלו ומשלב במשחק בין 4-4-2 לבין 4-2-3-1. זה דבר שיועיל לואן דה בייק, שכן תהיה לו הזדמנות בשני המערכים האלה. במערך 4-4-2, דוני יכול לכבוש את העמדה שמאחורי החלוץ. על המגרש זה ייראה יותר כמו 4-4-1-1. איסקו שיחק בעמדה הזאת בטרום העונה, אבל ואן דה בייק ירגיש בה הרבה יותר טבעי ושוב – גם יספק שערים. במערך השני, 4-2-3-1, דוני יוכל לשחק בעמדה ’10’ כקשר התקפי. בעמדה הזו יתאפשר לו להביא לידי ביטוי את יכולתו להגיע משום מקום לרחבת היריבה ולהפגין את קור הרוח שלו בסיומת של מהלכים. עם שפע האפשרויות שעומדות לרשות ריאל מדריד, לואן דה בייק תהיה תחרות עם מספר שחקנים – אך בעיקר עם איסקו, יוביץ’ וכנראה גם מודריץ’.

 

 

אבל יש עוד גורם שייתכן ויצטרך להילקח בחשבון: הגעתו של פול פוגבה ממנצ’סטר יונייטד. מסתמן שהשניים לא נאבקים על המקום בסגל. למעשה, אם הדיווחים מהתקשורת הספרדית נכונים – במדריד רוצים לצרף גם את פוגבה וגם את ואן דה בייק לקבוצה. בשני המערכים שפורטו, פוגבה כנראה יתופקד בלב הקישור כשחקן שעובר מרחבה לרחבה. עם זאת, במערך 4-2-3-1 יש אופציה שפוגבה ישחק בעמדה מעט יותר קדמית – דבר שעשוי לפגוע בדקות של ואן דה בייק ולשלוח אותו אל הספסל. כשנותרו שעות ספורות לסגירת חלון ההעברות בפרמיירליג, עתידו של פול פוגבה יוכרע בקרוב. מרבית אוהדי ריאל מדריד מאמינים שהוא בסופו של דבר יגיע. אחיו של פוגבה כבר הבטיחו את מעברם למועדונים בספרד, כשהוא עצמו אמר שהוא מוכן לאתגר חדש – ושהפיתוי לשחק במדי הבלאנקוס תחת האגדה הצרפתית זינדין זידאן זה דבר שיהיה קשה מדי לוותר עליו. ביונייטד מתנהלים בקשיחות, אבל סביר להניח שתגיע אל היום האחרון כשהכל ייסגר.

אחרי פתיחה נוראית לטרום העונה, עם הפסד מכאיב-בטן 3:7 ליריבה העירונית אתלטיקו, ברור כשמש שהסגל עדיין זקוק להצערה. ואן דה בייק הוא שם שמופיע כבר תקופה ברשימת המטרות של ריאל מדריד, אבל התצוגות הנוראיות בטרום העונה ככל הנראה יעזרו לזרז את הליך החתמתו ולהביא להשלמתה. האוהדים מקבלים בחילה רק מעצם המחשבה של עוד עונה כמו זו של השנה שעברה. זה גם ככה קשה למדרידיסטאס לסיים עונה ללא אף תואר, אבל חוסר האינטנסיביות, העייפות והיעדר מערך מגובש גורמים לרבים לרצות למשוך לעצמם את השיערות. זידאן וצמרת ראשי המועדון עושים כמיטב יכולתם כדי למנוע אסון כזה. אם ואן דה בייק יכול להביא שערים ובישולים ואת המנוע הבלתי נלאה שלו לברנבאו, הוא צפוי לזכות במהרה באמונה של מדריד.

(הטקסט פורסם במקור בהולנד ותורגם לעברית, עם התאמות אקטואליות)

***

בפרק החדש של פודקאסט מדרידיסטה דיברנו בין היתר גם על החתמתו המסתמנת של ואן דה בייק.
להאזנה בספוטיפיי: https://spoti.fi/2NgB5GL
באייטונס: https://apple.co/2ENdvPj
או דרך הלינק: https://soundcloud.com/madridista-israel/41a

אולי יעניין אותך גם...

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון