הגורל שלנו, האתגר שלו

בתוך חמישה חודשים בלבד הפך זינדין זידאן מאליל ומושיע – למוקד העיקרי של חיצי הביקורת כלפי ריאל מדריד. אלא שהמדרידיסטה המנוסה ידע בדיוק לאן הוא חזר, ובכל זאת לקח על עצמו את האחריות. ערב פתיחת העונה, הוא מבין שהפעם זה לא עוד פרויקט. הפעם זוהי משימה מורכבת עם השלכות כבדות, גם עליו וגם על עתיד המועדון

ה-11 במרץ 2019 היה יום חג בריאל מדריד. אחרי תשעה חודשי בלהות עתירי כישלונות של ז’ולן לופטגי וסנטיאגו סולארי, זינדין זידאן חזר הביתה. המועדון כולו, מחברי ההנהלה דרך השחקנים בחדר ההלבשה ועד אחרון האוהדים על הספה בסלון, הריעו לשובו של המושיע והרוח שהוא מביא איתו.

חמישה חודשים עברו מאז אותו יום חג. חמישה חודשים של סיום עונה רע, חלון העברות שנוי במחלוקת ומשחקי הכנה מאכזבים (במקרה הטוב) ומבישים (במקרה הרע). חמישה חודשים, והמושיע הפך למטרה העיקרית של חיצי הביקורת כלפי ריאל מדריד. הפנטזיות על הרוח של זידאן הוחלפו בתקוות שיפנה את כיסאו כמה שיותר מהר. חתיכת הספק בתקופה קצרה.זידאן ידע למה הוא נכנס. הוא מכיר את המועדון הזה מבפנים ומבחוץ. מכר הדשא ומיציע הכבוד. מהתכנונים בחדרים הסגורים במשרדים בברנבאו – ומיישומם בשטח. הוא יודע איך האוהדים מגיבים כשהקבוצה לא מתפקדת, ויודע איך הם שוכחים מהכל ברגע שהיא חוזרת להצליח. לכן, הוא היה ערוך ומוכן לספוג את גל הביקורות והבוז שהוא זוכה לו מהאוהדים בשבועות האחרונים.

“ידעתי מה הסיכון שאני לוקח בזה שחזרתי”, הוא הודה במסיבת העיתונאים לקראת פתיחת העונה. “זה חלק מחייו של מאמן. אני יודע מה אני רוצה ויודע איך אני רוצה להשיג את זה. אני לא חושב על המצב האישי שלי או על האם מבקרים אותי או לא. זה לא מעסיק אותי”.

 

 

אז זהו, שזה כן מעסיק אותו. או לכל הפחות יעסיק בעתיד. כי הפעם, בניגוד לקדנציה הקודמת שלו על הקווים, זינדין זידאן לקח על עצמו אתגר מסוג אחר – לבנות פרויקט חדש. זה לא עוד שיקום מההריסות, כפי שעשה ב-2016 כשלקח סגל כישרוני עם שחקן עילאי כמו כריסטיאנו רונאלדו – וחיבר בין השורות בדרך לזלילת תארים היסטורית. הפעם זה הכל עליו. הכל שלו. הכל אישי.

ובגלל שהכל אישי, זידאן גם לוקח הכל באופן אישי. הוא נטל על עצמו את האחריות לבנות את הסגל כפי שהוא רואה לנכון, או לפחות לנסות לבנות אותו ככה. הדיונים על פול פוגבה לא ממש התקדמו לאנשהו מצד אחד, בעוד שמהצד השני גארת’ בייל וחאמס רודריגס די נכפו על המאמן הצרפתי. ועדיין, לפי הדיווחים זידאן מסכל כל אפשרות של הנחתת רכש מגבוה. אף שחקן לא ינחת במדריד ללא רצונו, אף אחד לא יעזוב מבלי שהוא אישר לזה לקרות.

זידאן קיבל כמעט כל מה שרצה. אדן הזאר הוא רכש אישי שלו. זיזו אמנם לא רואה בו מחליף לכריסטיאנו רונאלדו מבחינת המעמד בסגל, אבל כן שחקן שאפשר לרענן באמצעותו את השורות ולבנות קבוצה מנצחת. גם פרלאן מנדי הוא תוספת לסגל שזידאן חתום עליה. מהצד השני, דחיקתם החוצה של שחקנים כמו דני סבאיוס, חסוס ואייחו ומרקוס יורנטה היא החלטה מודעת של זיזו. אין מקום לספקות, אין זמן להתפשרויות. הכל או כלום. הצלחה או כישלון.

 

 

במידה מסוימת, עונת 2019/20 שתצא הערב לדרך תהיה אחת החשובות ביותר בקריירת האימון של זינדין זידאן – ואולי אפילו תשפיע על המשך דרכו המקצועית, בין אם בריאל ובין אם במקומות אחרים. כל כישוריו כמאמן יעמדו למבחן העונה, כשההצלחה המסחררת בקדנציה הקודמת תהיה כעת בעוכריו כמקור לעריכת השוואות בין אז לבין היום.

זיזו מנסה להמציא את ריאל מדריד מחדש, ובדרך גם להמציא מחדש את עצמו. זו גם הסיבה שהוא חזר. הוא הודה לא פעם שלא עניין אותו להמשיך עם המצב הקיים, אלא הסתקרן בבנייה של משהו משלו. בטרום העונה זה נראה מצוין כשהוא בחן מספר חלופות טקטיות, מה-4-3-3 הקלאסי דרך 4-4-2 ועד מערך עם שלושה בלמים. הוא שובר מוסכמות, הוא בודק גבולות – עבור הקבוצה ועבור עצמו. זידאן מחפש את הנוסחה שתעלה את ריאל ואותו על דרך המלך, ומקווה לא להתרסק לפני כן במעקה הבטיחות.

למרות שקריירת האימון של זידאן לא ארוכה, הוא כבר צבר לעצמו כמות מכובדת של קרדיט ואמון מצד המערכת. רואים זאת באמצעות הגב והסמכות שנותנים לו לקבל החלטות. אבל גם לאמון הזה יש תוקף מאוד ברור. אם התוצאות לא יגיעו, הלחץ שמופגן מבחוץ יחדור פנימה. תוסיפו למשוואה את העובדה שבאולפנים באנגליה יושב אחד, ז’וזה מוריניו – וקיבלתם דרך קצרה מאוד לכרסום במעמדו של זידאן במידה ודברים לא יתפקדו.

כאמור, זידאן מודע להכל. הוא יודע שהוא על הגריל. הוא יודע שהוא כבר לא חסין. הוא סופג את הכל ומנסה לתמרן בין זה לבין ניהול הקבוצה באלגנטיות האופייניות שלו. אבל עמוק בפנים, הרחק מהמיקרופונים, הוא מבין שזאת לא עוד עונה. זה לא עוד פרויקט. הפעם, זה אחד האתגרים הגדולים בחייו כשחקן ומאמן. אבל זידאן, כמו זידאן, לא מפחד מזה. להיפך. הוא מסמן את המטרה ונכנס בה עם הראש בכל הכוח. תשאלו את מרקו מטראצי.

 

[interaction id=”5d5687c3ca642c74bc353681″]
אולי יעניין אותך גם...

Subscribe
מעקב אחרי דיון
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x