קאלמה, קאלמה

יותר משהביא שלוש נקודות יקרות, הניצחון על סלטה ויגו העביר מסר חד וברור: כולם צריכים להירגע ולהיכנס לפרופורציות, אלה שהספידו את הקבוצה עוד לפני שהעונה החלה – ואלה שחושבים שבזכות משחק אחד סביר נפתרו כל הבעיות. הצעד הראשון היה טוב, אבל הדרך עוד מאוד ארוכה

1. אחרי ההתרסקות המחפירה בדרבי במסגרת טורניר ההכנה בארצות הברית, הקפטן סרחיו ראמוס יצא אל העיתונאים ונתן את גרסתו להתפרקות: “אנחנו ניגשנו למשחק הזה כאל משחק אימון, בעוד שאתלטיקו התייחסה לזה כאל גמר”.

על פניו, מדובר בתירוץ די מוזר ומופרך למפלה מחרידה. אבל אם חושבים על זה עוד קצת, יש לא מעט היגיון בדברים של הקפטן. אין ויכוח שאותה שביעייה היא כתם, אבל בסופו של דבר – אכן היה מדובר במשחק הכנה. כלומר, *רק* משחק הכנה. למרות ההיסטריה שהציגה התקשורת והפאניקה שדבקה בחלק מהאוהדים, שכבר סיכמו את העונה עבור ריאל מדריד – אלה היו בסך הכל משחקי אימון חסרי כל חשיבות. למשחק מול סלטה ויגו, לעומת זאת, הייתה גם הייתה חשיבות מרובה.זה לא רק הרצון להתחיל את העונה בצורה טובה, ואפילו לא רק הצורך לנצל את המעידה של היריבה הגדולה מקטלוניה במחזור הפתיחה. חשיבות המשחק מול סלטה ויגו הייתה קודם כל בשאיפה להרגיע את המערכת, להכניס את כולם לפרופורציות אחרי טרום העונה. או במילים אחרות, להעביר מסר חד וברור: ‘קאלמה, קאלמה’.

 

 

2. כדי להבין עד כמה ריאל הגיעה בגישה אחרת למשחק החשוב הראשון של העונה, צריך להביט בטבלת הנתונים ממנו. אם בארבעת משחקי ההכנה הראשונים שלה ריאל בעטה בממוצע 4.5 בעיטות לשער, מול סלטה הבלאנקוס רשמו לא פחות מ-11 מצבי הבקעה – כמעט פי 3.

זה כמובן לא מקרי. בטרום העונה ריאל שיחקה בהילוך ראשון. “תקופת ההכנה אמנם הייתה פחות מוצלחת מבחינת התוצאות, אבל ממש לא בכל הקשור לעבודה שהשקענו. עשינו שם עבודה טובה”, הסביר זינדין זידאן אחרי הניצחון בויגו. והוא צודק. עובדתית, לפחות לפי המשחק הראשון, ריאל הייתה משמעותית טובה יותר בחלק השני של המשחק – עדות לכושר הגופני של השחקנים. בניגוד לכמה ממשחקי ההכנה, בהם הייתה דעיכה כמעט מכוונת לקראת הסיום – הפעם, במשחק שבאמת משנה משהו, כולם התעלו על עצמם דווקא במחצית השנייה (על אף החיסרון המספרי אחרי הרחקת לוקה מודריץ’).

אפשר לא לאהוב את התוצאות מול ארסנל, אתלטיקו או טוטנהאם במגרשים מרוחקים ובטורנירי ראווה חסרי חשיבות – אבל על פניו, הם עשו את הדבר היחיד שהם היו צריכים לעשות: הכינו את הקבוצה לפתיחת העונה.

3. ועדיין, זה היה רק משחק אחד. מול סלטה ויגו, קבוצה שבקושי שרדה בליגה בעונה שעברה. לכן, המסר ‘קאלמה, קאלמה’ צריך גם לעבור היטב לחבר’ה שחושבים שהכל יהיה מושלם מעכשיו. כי זהו, שלא יהיה. קודם כל, כי אף פעם לא הכל מושלם ועוד יהיו נפילות. אבל יותר מזה, ריאל עדיין רחוקה מאוד מלהרשים. מול סלטה איבדו השחקנים של זידאן 10 כדורים – זה המון, ופי 2 מכמות הכדורים שאיבדה סלטה. הרבה מזה נוגע לחוליית הקישור שעדיין לא מאופסת במאת האחוזים.

זיזו כמובן פינטז על פול פוגבה שיבוא ויעשה קצת סדר, או לכל הפחות יוריד עומס מהקשרים המנוסים שלו. נכון לכתיבת שורות אלה, זה נראה על גבול הרכש הבלתי אפשרי, מה שאומר שלא צפויים שינויים דרמטיים בקישור שמנהל את מרכז השדה (גם אם דוני ואן דה בייק יגיע, קשה לראות אותו משתלט על העמדה הזו בהרכב). מצד שני, מסתמן שאחרי הכל – חאמס רודריגס יישאר במדריד לפחות בעונה הקרובה. זו ההזדמנות שלו לקחת את המושכות כקשר עושה משחק, בין אם בנוסף לחוליית הקישור הותיקה – ובין אם במקום אחד מחבריה. לקולומביאני יש את היכולות והאיכויות להעניק ערך מוסף משמעותי לריאל בחוליה שהייתה מאוד בעייתית אצלה בעונה שעברה.

4. אפרופו שחקנים שנשארים בניגוד לכל הסיכויים, בואו נדבר קצת על גארת’ בייל? עד לפני כמה ימים, זידאן היה מתנדב לעזור לו לארוז את המזוודות בדרך לכל מדינה שתפחית מסים ותאפשר את הבאתו. והנה, לא רק שבייל נשאר – הוא גם משחק. מה זה משחק? פותח בהרכב. מה זה פותח? יוצא לכר הדשא כמו מלוע של תותח. יש מצב טוב שאלה היו הדקות המרשימות ביותר של בייל מאז אותו צמד בקייב מול ליברפול.

אבל גם כאן, ‘קאלמה קאלמה’. זה גארת’ בייל, האיש שהחמיץ 71 משחקים לאורך התקופה שלו במדריד. שחקן שההיסטוריה הרפואית שלו פשוט לא מאפשרת לפנטז שיהיה אפשר לבנות עליו לאורך זמן. זה כמובן עוד יכול לקרות (אמן ואמן), אבל מקצועית ריאל לא יכולה להסתמך על זה. מה שכן, הוא לחלוטין נראה רעב ומלא במוטיבציה – וזה הדליק לא מעט אוהדים, כולל כאלה שכבר שלחו אותו בחינם לסין.

 

 

5. ובעצם, זאת השורה התחתונה של כל הטור הזה – ולמעשה כל המשחק הזה. חכו עם הסקת המסקנות, גם השליליות וגם החיוביות. מצד אחד, אל תספידו שחקנים, אל תשלחו אף אחד ליציע ואל תפטרו אף איש צוות. אבל מצד שני, אל תחגגו יותר מדי את העובדה שבסיום המחזור הראשון ריאל מוליכה את הטבלה בפער 3 נקודות על קבוצת התחתית של ברצלונה. הצעד הראשון היה טוב, אבל הדרך עוד מאוד מאוד מאוד ארוכה.

אל תאבדו פרופורציות. אל תיכנסו להיסטריה. תירגעו, תנשמו עמוק. פשוט… קאלמה.

 

אולי יעניין אותך גם...

Subscribe
מעקב אחרי דיון
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x