פחות ברוז’, יותר סביליה: הסקירה המלאה לקראת גרנאדה

העולה החדשה רושמת פתיחת עונה מפתיעה וניצבת במקום השני, נקודה אחת מתחת למוליכה ריאל מדריד. הערב שתיהן נפגשות. היריבה, נקודות המפתח וההרכבים המשוערים – הכל כאן

ארבעה ימים אחרי המבוא לקטסטרופה בתיקו המאכזב מול קלאב ברוז’ בליגת האלופות, ריאל מדריד חוזרת לסנטיאגו ברנבאו והפעם לקרב צמרת מול הפתעת העונה גרנאדה (17:00, שידור ישיר בערוץ ONE). רגע לפני, הסקירה המלאה לקראת המשחק.

היריבה

בדקה ה-75 של מחזור הפתיחה, בו התארחה אצל ויאריאל למשחק החזרה שלה לליגה הראשונה, גרנאדה הייתה כבר בפיגור 4:2. הסימון ‘2’ בצד שלה על לוח התוצאות נבע כתוצאה מפנדל ושער עצמי של מגן ויאריאל. על פניו, משחק פתיחת עונה סביר ובינוני של העולה החדשה. אבל על גרנאדה של העונה הנוכחית אפשר להגיד הרבה דברים, ‘סבירה ובינונית’ הוא לא אחד מהם.אותו משחק הסתיים בתיקו 4:4 לא נורמלי. שבוע אחר כך, העולה החדשה הפסידה בבית 1:0 לסביליה, למרות שהגיעה ליותר מצבי הבקעה. ומאז? מאז טרפת מוחלטת: חמישה מחזורי ליגה, תיקו 1:1 בחוץ מול ויאדוליד – וארבעה ניצחונות. על האפס. עם רשת נקייה בכל אחד מהם. כולל משחקי חוץ מול אספניול (3:0), סלטה ויגו (2:0) ומשחק ביתי מול ברצלונה (0:2). ומפה לשם, משם לפה, גרנאדה – העולה החדשה, כן? – ניצבת איתנה במקום השני בטבלת הליגה.

גרנאדה היא סיפור מדהים, ולו רק בגלל שמבחינה סטטיסטית – היא לכאורה קבוצת מרכז טבלה טיפוסית. היא מדורגת במקום ה-12 מבחינת ממוצע מצבי ההבקעה למשחק, מקום 13 מבחינת נתוני הדריבלים במשחק המעבר, מקום 14 בממוצע המסירות למשחק ומקום 9 (במשותף עם האחרונה בטבלה לגאנס) בממוצע מסירות המפתח למשחק ליגה העונה. באף נתון היא לא מצטיינת, ועדיין – היא מאוד מאוד יעילה. ומכאן מגיעה הסכנה הגדולה שלה. לצורך ההשוואה, בזמן שריאל זקוקה ל-9.7 בעיטות בממוצע כדי למצוא את הרשת העונה בליגה – גרנאדה מבקיעה שער בכל 6 בעיטות. זאת בדיוק היעילות שמציבה אותה מרחק נקודה אחת מהבלאנקוס, שמוליכים את טבלת הליגה.

כיאה לעולה חדשה, גרנאדה לא הוציאה סכומי עתק על רכש לאורך הקיץ. שם אחד מסקרן במיוחד אצלה הוא זה של האקס-מדרידיסטה הוותיק רוברטו סולדאדו, שהצטרף בהעברה חופשית מפנרבחצ’ה. החלוץ בן ה-34 מתופקד לרוב כשחקן החוד היחיד של גרנאדה, שמשחקת במערך עם חמישיית קישור ותוקפת בעיקר דרך הכנפיים. גנראדה ספגה בדיוק את אותו מספר שערים כמו ריאל (6), אבל הבקיעה עונה שער אחד יותר ממנה (13).

 

מפגשי עבר

ב-20 מ-23 הביקורים של גרנאדה במדריד במסגרת הליגה היא יצאה מוכה וחבולה אחרי הפסדים כואבים. כדי למצוא את הפעמים בהן הצליחה להוציא נקודות מריאל צריכים לחזור מעל 40 שנה אחורה, לינואר 1974, אז ניצחה 0:1. כדי למצוא עוד איבוד נקודות של הבלאנקוס בבית מול גרנאדה צריכים לחזור עוד עשרות שנים אחורה, אל 1943 ו-1944, אז סיימו הקבוצות פעמיים 2:2 עונה אחרי עונה. ביתר הזמן, כאמור, ריאל הייתה עם ידה על העליונה. יחס השערים בין הקבוצות במדריד עומד על 77 שערים של ריאל לעומת 18 של גרנאדה.

הביקור האחרון של גרנאדה בברנבאו היה בעונת האליפות 2016/17, אז היא יצאה ממנו חבולה עם הפסד 5:0. זאת עוד הייתה תוצאה סבירה, בהינתן זה שרק שנתיים לפני כן ניצחה ריאל את גרנאדה 1:9 (!) באחד הניצחונות הגדולים ביותר שהושגו בהיסטוריית הליגה הספרדית.

 

נקודות מפתח

על הנייר, משחק הליגה הביתי מול גרנאדה סומן ביומנים כמשחק של לכאורה שלוש נקודות בכיס. מספיק היה לעבור על נתוני המפגשים בין הקבוצות לאורך ההיסטוריה כדי להבין למה. אבל אז החלה העונה וערב המחזור השמיני בו אנחנו נמצאים כעת, גרנאדה ניצבת איתנה במקום השני בטבלת הליגה – עם אותו מספר נקודות כמו אתלטיקו, נקודה אחת יותר מברצלונה ונקודה אחת פחות מהמוליכה ריאל.

אז נכון, סביר מאוד להניח שגרנאדה לא תישאר שם לאורך זמן. ייתכן בהחלט שאת הנקודות שהיא אוגרת כעת היא שומרת לימים סגריריים שיגיעו בהמשך העונה, עם ירידה ביכולת. אבל נכון לעכשיו, אחרי שצלחה משחקים קשים כמו משחק החוץ בויגו או משחק הבית מול ברצלונה – אל לה לריאל מדריד לזלזל ביריבה מאנדלוסיה. או במילים אחרות: ריאל צריכה להיערך לקראת גרנאדה יותר כמו לסביליה ופחות כמו לברוז’.

הדריכות והריכוז מול הפתעת העונה בספרד נדרשים בעיקר לחלק ההגנתי, שם ריאל אמנם הצליחה להתייצב במשחקי הליגה האחרונים (רשת נקייה בשלושה מחזורים ברציפות) – אבל התפרקה לחלוטין במחצית הראשונה מול ברוז’ בליגת האלופות. גרנאדה היא אחת הקבוצות היעילות ביותר בליגה. היא לא תחפש לשלוט במשחק ולא תאיים יותר מדי פעמים על השער. אבל בפעמים שכן, היא תצטרך למצוא את אותה חומה בצורה מהמשחקים מול סביליה, אוססונה ואתלטיקו. מכאן המפתח הראשון להצלחה.

כשזימן את הסגל למשחק, זינדין זידאן נאלץ להתמודד עם מחסור חמור של מגנים שמאליים כשמרסלו ומנדי פצועים – וגם הכלבויניק שהיה מחליף אותם לעת הצורך, נאצ’ו פרננדס, מושבת מפעילות בעקבות פציעה. אדר מיליטאו, שתופקד בעצמו בפורטו ככלבויניק הגנתי, יכול להיות פיתרון סביר – בוודאי מול יריבה נחותה משמעותית מבחינת היכולות שלה. עם זאת, הוא יזדקק לתמיכה של הקשרים כדי לסכל פריצות באגף – סגנון משחק אותו נוטה גרנאדה לסגל, בוודאי מול יריבות טובות ממנה.

ויש גם את החלק הקדמי. ריאל אמנם לא במצוקת הבקעות העונה, אבל היא חייבת לקבל הרבה יותר משחקני ההתקפה שלה. כרים בנזמה עושה את המוטל עליו, אבל להישען על יכולת ההבקעה שלו זה לחזור על הטעות מהעונה שעברה. בפעם המי-יודע-כמה, נקווה שזה יהיה המשחק בו יסיר אדן הזאר את הקוף הזה מהגב (שבינתיים הפך לגורילת ענק) ויספק מספרים ראשונים העונה. אם לא, על הספסל ימתין רודריגו גואש – שחקן שיכול להיכנס במחצית השנייה כשרוב השחקנים כבר עייפים ולעשות בלאגן במערך ההגנתי שתנסה גרנאדה להציב.

 

היעדרויות

מיטת הטיפולים במתחם ולדבבאס לא נשארת ריקה לרגע, כשרשימת הפצועים ממשיכה להתארך כל העת. אמנם איסקו וחאמס חוזרים יחד לסגל (לראשונה מאז המחזור השני), אבל זידאן יאלץ להסתדר ללא מגן שמאלי בשל הפציעות של מרסלו, מנדי ונאצ’ו. קורטואה החולה ואסנסיו שממשיך להתאושש מהקרע ברצועה הצולבת ייעדרו גם הם.

גם גרנאדה סובלת ממכת פציעות משלה ותחסר שחקנים דוגמת אלכס מרטינס, ניידאר לוסאנו, יאן בריס, קיני ופדה ויקו. ערב המשחק אובחנה פציעה גם אצל החלוץ סולדאדו, אבל הוא נכלל בסגל בכל זאת.

 

הרכבים משוערים

ריאל מדריד: אראולה, קרבחאל, ואראן, ראמוס, מיליטאו, קאסמירו, קרוס, מודריץ’, בייל, הזאר, בנזמה

גרנאדה: סילבה, נווה, דוארטה, חרמאן, ויקטור דיאס, מונטורו, יאנחל, מאציס, פוארטס, אזיז, סולדאדו

 

אולי יעניין אותך גם...

הגב

avatar
  Subscribe  
מעקב אחרי דיון