הסמל של ריאל מדריד

עם הקמתו במרץ 1902, מועדון הכדורגל של מדריד אימץ לעצמו סמל פשוט וברור: האותיות MFC, שמשמעותן Madrid Futbol Club, נצבעו בלבן על רק כחול כהה. למרות זאת, במשחקים רשמיים נדרשו הקבוצות לענוד את סמלי הערים אותן ייצגו. לכן במקביל להיווצרותו של סמל המועדון, שיחקה הקבוצה בראשית דרכה גם עם סמל הדוב המטפס על עץ התות – סמלה של העיר מדריד.

 

semel11___________________________________

ב-1908 עבר הסמל שינוי ראשון. הצבתן של שלוש האותיות נותר בעינו, אבל הסמל כולו שודרג לעיצוב מעגלי. אותו מעגל שנשאר בסמל המועדון מאז ועד היום.

semel2

___________________________________

ב-29 ביוני 1920 קיבלה המועדון את תואר המלכות מידי המלך אלפונסו ה-13 – “ריאל” (בספרדית: מלכותי). על כן, מאותו יום והלאה הוא נקרא ‘מועדון הכדורגל של ריאל מדריד’. בהמשך לכך, וכראוי למועדון מלכותי, צורף לסמל המועדון כתר. כך קרה גם עם סמל העיר אותו ענדה הקבוצה במשחקים רשמיים.

semel31

___________________________________

ב-12 באפריל 1931 נערכו ברחבי ספרד בחירות עירוניות, בהן זכו הרפובליקנים ומתנגדי המשטר להישגים משמעותיים. בשל כך, החליט המלך אלפונסו לעזוב את המדינה בטענה שלעת עתה הוא מרגיש שאין לו תמיכה מהעם. בעקבות כך, הרפובליקנים הקימו את הרפובליקה הספרדית השנייה והוציאו אל מחוץ לחוק את כל הסמלים המונרכיים. בין היתר, נאלצה ריאל מדריד לוותר על התואר ‘ריאל’, ועל כן גם הסירה את הכתר המלכותי מסמלה. במקום אלה, הוסיף המועדון רצועה סגולה ברקע, זאת בשל העובדה שהצבע הסגול מזוהה עם ממלכת קסטיליה (באיזורה נמצאת העיר מדריד) והיה מעטר את המגנים שאחזו אבירי הממלכה בימי קדם.

semel4

___________________________________

מלחמת האזרחים בספרד הביאה לשינויי משטר נוספים, עם נפילת הרפבוליקה וחזרתה של המלוכה אל כס השלטון. יחד איתה חזרו גם הכתר והשם המלכותי למועדון הכדורגל של מדריד. אלא שהפעם, השאירה ריאל גם את רקע המחווה לקסטיליה והוסיפה צבעי זהב מלכותיים לסמלה.

semel5

___________________________________

בראשית שנות האלפיים, עם רוח המילניום החדש, עבר הסמל שידרוג עיצובי קל שההעניק לו מראה רענן ומודרני יותר. למרות השדרוג, שמר המועדון על המאפיינים ההיסטוריים שמופיעים בסמל: האותיות מהסמל הראשון, הרצועה הסגולה של קסטיליה וכמובן הכתר של המועדון המלכותי. ההיסטוריה של ריאל מדריד נשמרת ונמשכת.

ריאל

Comments (1)

 1. Avatar
  Najeeb naser alden

  I’m love madrid

  My love madrid

  Hala madrid

  Vamos madrid

  ⚪️?

Leave a Reply