ההיסטוריה של ריאל מדריד: 1920-1930

מה שהחל כפרוייקט בין אוהדי כדורגל בתחילת המאה ה-20, בהמשך לפיצול קבוצת סטודנטים, קיבל לאט לאט פרופורציות דמיוניות כשבסיס האוהדים רק הלך והתרחב. וכך, בשנת 1923 וקצת יותר מעשר שנים אחרי המעבר הקודם, ריאל מדריד נדדה לבית חדש – ה’קאמפו דל ולודרומו’ בסיודאד-לינאל שבמזרח מדריד, האיצטדיון הראשון עם מגרש דשא ומקום ל-8,000 אוהדים. למרות הקידמה וההרחבה, מנהלי המועדון הבינו שזה לא זה. שהבית של ריאל מדריד לא יכול להיות כל כך מרוחק ממרכז העיר ומלב העניינים. לכן, שנה בלבד לאחר מכן, הגיע המעבר המשמעותי הראשון בהיסטוריה של מועדון ריאל מדריד. הבית הראשון, צ’מרטין.

לא רק ריאל מדריד התמקצעה באותן שנים. הזכייה של נבחרת ספרד בכדורגל במדליית כסף באולימפיאדת 1920 בבלגיה, בישרה על שינוי מיוחל והתמקצעות של הענף כולו, עם החלטה על הקמת ליגה מאורגנת. מי זכר שעד לפני כמה שנים הכדורגל הספרדי כולו היה על סף קריסה?

 

הבית החדש. צ’מרטין

 

בפברואר 1929 זה קרה. אחרי אינספור דיונים, סיכמו הצדדים המעורבים על הקמת ליגה בכירה מרוכזת, בה ישחקו שש הקבוצות שזכו באליפויות ספרד עד אז לצד שלוש סגניות. הקבוצה העשירית בליגה תהיה זו שתזכה בטורניר העפלה בין קבוצות מליגת משנה. התחרות הזו, כך האמינו, תאחד בין קבוצות מכל רחבי ספרד במסגרת משותפת מדי שנה.

במשך ארבעה חודשים, עד יוני 1929, שוחקו 18 מחזורים (שני סיבובים בני 9 משחקים בכל אחד). ריאל מדריד הוביל את הליגה במשך עשרת המחזורים הראשונים. במחזור ה-11 היא איבדה את הבכורה, אבל חזרה להוליך את טבלת הליגה הראשונה במחזור ה-14, ומאז נשארה שם עד המחזור האחרון. דווקא בו, הפסידה ריאל לאתלטיק בילבאו 0:1 ואיבדה את תואר האליפות הראשון של הליגה המאורגנת הראשונה אי פעם.

שלוש המוליכות באותה עונת בכורה – ברצלונה, ריאל מדריד ואתלטיק בילבאו – הן גם שלוש הקבוצות היחידות בספרד שמעולם לא ירדו ליגה. בכך, שלושת המועדונים האלה לא החסירו ולו עונה אחת בליגה הבכירה מאז יום הקמתה ועד ימינו אנו.

בסיום אותה עונה הבינה ריאל מדריד שכדי להצליח במסגרת החדשה והמאורגנת יש צורך בחיזוקים מבחוץ. ריקרדו זאמורה, שוער נבחרת ספרד באותם ימים, סומן כמטרה. 150 אלף פזטות – שיא כל הזמנים במחיר ששולם על שחקן באותם ימים – הושקעו במהלך ההעברה ההיסטורי הזה, שעורר הדים רבים גם בגלל היעד ממנו הגיע זאמורה: קבוצת ברצלונה מהצד הקטלוני של ספרד. את ריאל מדריד זה לא הרתיע. מה שהיא לא ידעה אז, הוא שהמהלך הזה ישנה את עתידה לנצח.

 

ZAMORA

זאמורה. סימל את השינוי הגדול שתעבור ריאל מדריד בעתיד

TITLES
אליפויות איזוריות

7 אליפויות אזוריות