ההיסטוריה של ריאל מדריד: 1970-1980

את העשור השביעי בתולדותיה של ריאל מדריד אפשר לסכם בצמד המילים ‘חילופי משמרות’. אחרי סוף עידן די סטפנו ופושקאש, הגיעו במהלך השנים הבאות מספר פרידות והתחלות חדשות, שפתחו עידן נוסף במועדון הפאר.

ב-21 ביולי 1972, אחרי שנים של שיתוף פעולה עם קבוצת ‘פלוס אולטרה’ מהליגות הנמוכות, הוחלט להפוך אותה רשמית לקבוצת המילואים של ריאל מדריד: מועדון הכדורגל של קסטיליה (על שם חבל הארץ בו שוכנת מדריד). כישרונות רבים עברו בשורות הקבוצה הזו, ששימשה לפיתוח שחקנים לקראת מעברם לקבוצה הבוגרת והבכירה.

שנה אחר כך הגיע שינוי נוסף בריאל, הפעם מדובר היה בפרידה. אחרי שנים ארוכות של שליטה חסרת תקדים, משהו לא עבד בריאל מדריד. שורה של תוצאות מאכזבות באמצע עונת 1973/4 והתרחקות מצמרת הליגה הספרדית, הובילו את ראשי המועדון להחלטה קשה – להיפרד מהמאמן מיגל מוניוז. 14 שנה (שיא מועדון) הוביל מוניוז את הבלאנקוס מהקווים, ובזכותו הרבה השתלטה הקבוצה מלכתחילה על הכדורגל הספרדי. את מקומו תפס שחקן עבר נוסף, לואיס מולוני, שסיים את אותה עונה עם גביע ספרדי אחרי ניצחון 0:4 ענק בגמר נגד ברצלונה.

ב-19 בנובמבר 1976 אגדה חדשה החלה בספרי ההיסטוריה של ריאל מדריד. חואן גומז גונזאלס, שחקן ההתקפה המכונה ‘חואניטו’, הגשים חלום ילדות וחתם בשורות המועדון. בעונת 1977/8 הוא גם הצטרף לקבוצה, כשמשחק הבכורה שלו – איך לא – היה נגד ברצלונה, בו הוביל את ריאל לניצחון 2:3. כראוי לאגדה, את עונתו הראשונה במועדון סיים עם תואר אליפות.

 

חואניטו. אגדה חדשה בספרי ההיסטוריה של ריאל מדריד

 

ב-2 ביוני 1978, פחות מחודש אחרי סיום העונה, הגיע גם סיומה המצער של תקופה ארוכה במועדון הכדורגל של ריאל מדריד: הנשיא, המנהיג, החזון, מאמן ושחקן העבר, הסמל – איננו. סנטיאגו ברנבאו הלך לעולמו אחרי מלחמה ארוכה במחלת הסרטן, והותיר את ריאל מדריד בפרט והכדורגל העולמי ככלל באבל כבד. מתוך כבוד לאדם שהוביל ופיתח את תרבות הכדורגל במשך כל כך הרבה שנים, הכריזה פיפ”א על שלושה ימי אבל במהלך המונדיאל שנערך במקביל בארגנטינה.

ברנבאו, בן 82 במותו, כיהן כנשיאה של ריאל מדריד במשך 35 שנה – משך זמן שכנראה לעולם לא ישוחזר על ידי אף נשיא בעתיד. שישה גביעי אירופה, 16 אליפויות ושישה גביעי מלך נאספו בארון התארים של המועדון במהלך כהונתו, אך יותר מכל גביע זכה המועדון בהילה ופאר שאין שני להם בכדורגל העולמי.

אחרי תקופה קצרה של נשיא זמני, פנה המועדון לבחירת נשיא חדש. גזבר המועדון באותה תקופה, לואיס דה קרלוס, התפטר מתפקידו כדי לרוץ לנשיאות. לאחר שאף מתמודד לא הצליח להשיג מספיק חתימות של חברי מועדון כדי לעמוד מול דה קרלוס, בוטלו הבחירות ודה קרלוס זכה למינוי.

עידן חדש נפתח בריאל מדריד.

 

ברנבאו עם הקבוצה. מותו סימל פתיחתו של עידן חדש במועדון

TITLES
אליפות

6 אליפויות

 

*

גביע

3 גביעי מלך