ההיסטוריה של ריאל מדריד: 1990-2000

אחרי שהפגין את יכולות האימון שלו בטנריפה, שם קבוצתו שיחקה כדורגל אטרקטיבי במיוחד, שחקן העבר ולדאנו חזר לריאל מדריד על תקן מאמן בשנת 1994. יחד עם שחקנים חדשים דוגמת רדונדו, לאודרופ, אמאוויסקה וקאניזרס, ריאל מדריד הסתערה וזכתה באליפות הליגה ה-26 בתולדותיה, אחרי חמש שנות בצורת. אך עם כל הכבוד לתואר בסיומה, העונה הזו תיזכר בזכות רגע אחר. הרגע בו נולדה אגדה חדשה בריאל מדריד.

ב-29 באוקטובר 1994, במהלך משחק ליגה מול סראגוסה, החליף שחקן צעיר בן 17 את מרטין ואסקז. אותו שחקן צעיר, יוצא קבוצת הקסטיליה, יהפוך עם השנים למלך הבלתי מעורער של מועדון הכדורגל ריאל מדריד. ראול גונזלס בלאנקו, או בקיצור – ראול.

 

 

בנובמבר 1995, אחרי הדחתו של הנשיא ראמון מנדוזה בעקבות חובות כספיים שצבר, קיבל את המנדט לורנסו סאנס. מטרתו של איש העסקים הספרדי הייתה אחת – לשקם את ריאל מדריד כלכלית, ולהחזיר אותה לימים בהם שלטה ביד רמה גם בטופ האירופי. לצורך כך, הוא הוביל למהפכה רצינית בקיץ הראשון שלו בתפקיד.

מאי 1996 היה עתיר חתימות במועדון ריאל מדריד. הנשיא סאנס הנחית את פאביו קאפלו לעמדת המאמן, שהביא איתו בשורה גדולה. קאפלו נהנה מהצלחה מסחררת כמאמן מילאן, בהן זכה בארבעה תארי אליפות רצופים ובגביע אלופות יוקרתי במיוחד.

קאפלו יצר קבוצת חלומות. הוא החתים סוללת כוכבים, דוגמת פרדרג מיאטוביץ’, דאבור שוקר, זה רוברטו, קלרנס סיידורף, רוברטו קרלוס ובודו אילגנר, וצירף אליהם כישרונות מקומיים כמו ראול, פרננדו היירו ורדונדו. בסיום העונה הראשונה של הפרוייקט זכתה ריאל מדריד באליפות הליגה. למרות זאת, החליט פאביו קאפלו לעזוב בגלל קשיי התאקלמות בעיר.

את מקומו של האיטלקי על הספסל של ריאל תפס יופ היינקס, כשעליו הוטלה המשימה להחזיר את גביע אירופה למדריד. היינקס שמע – וביצע. ריאל מדריד הגיעה עד לגמר המפעל בעונת 1997/8, שם פגשה את יובנטוס וניצחה 0:1 משער של מיאטוביץ’. אחרי 32 שנות בצורת, ריאל מדריד שוב אלופת אירופה.

 

 

אחרי מספר חילופי מאמנים בזמן קצר, ותוצאות די רעועות במקביל, ריאל מדריד הנחיתה שחקן עבר לעמדת המאמן – ויסנטה דל בוסקה. לספרדי הוותיק היו תקופות קצרות כסותם חורים על הקווים בברנבאו, אך אף פעם לא קיבל מספיק זמן כדי להוביל את הבלאנקוס. עד אותו חודש נובמבר 1999, בו זכה דל בוסקה לאמון מצד הנשיא סאנס, והשיב על כך בסגנון משחק נהדר ובאליפות אירופה שנייה בשלוש שנים.

חמש שנים אחרי שנכנס לתפקיד הנשיא, לורנצו סאנס עומד במשימה שהציב לעצמו. שתי אליפויות אירופה מחזירות את ריאל מדריד לטופ העולמי. למרות זאת, ביולי 2000 הפסיד סאנס בבחירות לנשיאות לפלורנטינו פרס, שהבטיח למחוק חוב של 270 מיליון יורו ובנוסף להנחית את קשר ברצלונה, לואיש פיגו.

בדצמבר 2000, כמעט 100 שנה אחרי שנוסד, הגיע אחד מרגעי השיא של המועדון. פיפ”א התכנסה כדי לבחור במועדון הטוב ביותר במאה ה-20, וברוב עצום של 42.35% מהקולות נבחרה ריאל מדריד לזכות בתואר ההיסטורי. עכשיו זה בהחלט רשמי: פרוייקט החובבים, שהחל כקבוצת סטודנטים זניחה בבירת ספרד, הפך למעצמת כדורגל ולאחד המועדונים החשובים בתולדות המשחק. זוהי עוצמתו של מועדון ריאל מדריד.

 

TITLES
מאה20

המועדון הטוב במאה ה-20

 

*

ליגת אלופות

2 גביעי אירופה

 

*

אליפות

2 אליפויות

 

*

גביע

1 גביע מלך