המיזם של ברנבאו: צ’מרטין החדש

ב-18 ביולי 1936 פרצה בספרד מלחמת האזרחים. כמו בכל מדריד, גם איזור צ’מרטין ספג מהלומות קשות במהלך הלחימה. כשחלפה המלחמה, התגלו התוצאות הקשות: איצטדיון צ’מרטין נחרב, וכדי לשפצו נאלצה ריאל מדריד להשקיע כסף רב. במהלך אוקטובר 1939 נפתח מחדש האיצטדיון המשופץ, במשחק דרבי טעון ומלהיב שהסתיים בניצחון 1-2 של הבלאנקוס על אתלטיקו מדריד.

הניצחון הזה, יחד עם החזרה לשגרה שלאחר המלחמה, רק הגבירו את התלהבות האוהדים סביב מועדון ריאל מדריד. אחרי שיפוצים רבים גדלה תכולת האיצטדיון ל-25 אלף מקומות, אבל גם הכמות המשמעותית הזו לא ענתה על הביקוש שרק הלך וגבר. ריאל מדריד הבינה שצריך שידרוג נוסף. אולי אפילו קצת יותר מעוד ‘שידרוג’. זה בדיוק הרגע בו הגיע האיש שייחרט בספרי ההיסטוריה של המועדון לנצח נצחים.

בשנת 1943 נבחר לנשיאות ריאל מדריד אדם בשם סנטיאגו ברנבאו, שחלומו הגדול היה לבנות איצטדיון חדש למועדון. מהרגע שנעמד בראש המערכת הוא קידם את אחד הפרוייקטים החשובים בתולדות ריאל מדריד אי פעם, פרוייקט בנייתו של איצטדיון מפואר בעל קיבולת של 100 אלף אוהדים.

איצטדיון ‘צ’מרטין החדש’ הפך לאחד הטובים באירופה, ובהמשך גם לאחד המגרשים המודרניים בעולם כולו. בדצמבר 1947 הוא נחנך רשמית עם ניצחון 1:3 על אלופת פורטוגל, בלנשש. סבינו ברינאגה זכה להיכנס לדפי ההיסטוריה ככובש שער הבכורה באיצטדיון החדש.

 

5

 

ההתרגשות הייתה גדולה, האיצטדיון התמלא בעשרות אלפי צופים ושבר שיאי צפייה בספרד – אבל סנטיאגו ברנבאו לא נח. הנשיא לא הפסיק לחשוב איך אפשר לשפר ולשדרג את המקדש המפואר. ואכן, ב-1952 נפתח הליך שיפוצים חדש שבתום שנתיים הגדיל את תכולת האיצטדיון ל-125 אלף צופים. שנה אחר כך, החליטו חברי המועדון לקרוא ל’צ’מרטין החדש’ על שמו של הנשיא שיזם והקים את הפלא המפואר הזה – איצטדיון סנטיאגו ברנבאו.

השיפורים לא פסקו לרגע, בהם גם שידרוג במערכת התאורה שהפך את האיצטדיון למוביל בתחום בעולם. בשנת 1965 החליטה הנהלת ריאל מדריד להעביר את משרדי המועדון אל תחומי האיצטדיון, ואחרי שנים שהמשרדים השונים היו מפוזרים ברחבי העיר – סוף סוף לכולם היה מקום תחת קורת גג אחת בבית החדש של ריאל מדריד.

בשנת 1982, לרגל אירוח המונדיאל בספרד והציפייה שיארח את גמר הטורניר, נאלץ המועדון לבצע שיפוץ כללי באיצטדיון. המטרה הייתה להעביר למיליוני הצופים ברחבי העולם את המסר הברור שאיצטדיון הסנטיאגו ברנבאו הוא המתקדם ביותר. לצורך כך, רובו הגדול של המתחם שופץ לחלוטין. גג מתכת הותקן מעל 75% מהיציעים, תכולת האיצטדיון ירדה ל-98 אלף, מערכת תאורה משודרגת הותקנה ונוספו מסכי וידאו חדישים עם הזעקה האחרונה בטכנולוגיה. ככה צריך להיראות האיצטדיון היפה בעולם.

11

12

13

14

15