אטרקציות במדריד

רחוב גראן וייה (Gran Via)

הרחוב הראשי של מדריד. מחבר בין אזור המוזיאונים, הכיכרות המרכזיות וארמון המלוכה. מוקף במאות חנויות, מרכזי קניות, מסעדות, בתי קפה, מועדונים ופאבים. אין אדם שביקר במדריד ולא עבר ברחוב לפחות פעם אחת ביום. רחוב שוקק חיים לכל אורך שעות היממה.

איך להגיע? לאורך הרחוב מספר תחנות מטרו. תחנת Banco de Espana ממוקמת במזרח, Gran Via במרכזו ותחנת Plaza de Espana במערבו.

פלאסה מאיור (Plaza Mayor)

הכיכר המרכזית של מדריד. אורכה 129 מטרים, רוחבה 94 מטרים והיא בעלת תשעה שערים המובילים לסמטאות ורחובות מרכז העיר. בלב הכיכר עומד פסלו של המלך פליפה השלישי, שהורה על בנייתה במאה ה-17. באותם ימים שימשה הכיכר לתחרויות שערך המלך, קרבות שוורים, טקסים, ימי שוק – ואף הוצאות להורג. סביב הכיכר בתי קפה, מסעדות וחנויות מזכרות רבות, והיא נחשבת לאחד מסמלי העיר.

איך להגיע? הכיכר נמצאת במרכזו של רחוב Mayor. ניתן להגיע רגלית בהליכה מערבה מפוארטה דל סול או מזרחה מהארמון המלכותי.

פלאסה דה סיבלס (Plaza de Cibeles)

כיכר מרכזית, מזרקה מדהימה, מבנה העירייה המפואר – אבל עבור אוהדי ריאל מדריד מדובר בהרבה יותר מזה. הפלאסה דה סיבלס, מעבר להיותה אחד מסמלי העיר, היא מקום ריכוזם של המדרידיסטאס בכל חגיגת תואר. אין אחד שלא צרב לעצמו בזיכרון תמונה של שחקני ריאל חוגגים עם פסלה של האלה סיבלס, בין אם זה עם גביע אלופות או תואר אליפות בספרד. הכיכר ניצבת בסמוך לרחוב גראן וייה, וממוקמת בלבו של הציר שחוצה את מדריד מצפון לדרום.

איך להגיע? הליכה רגלית מזרחה מרחוב גראן וייה. מטרו: תחנת Banco de Espana.

פוארטה דל סול (Puerta del Sol)

ככל הנראה המקום העמוס ביותר בעיר. הכיכר מהווה ‘קילומטר אפס’ של מדריד בפרט וספרד כולה – וממנה יוצאים ונמדדים הרחובות, מספרי הבתים והכבישים. בעבר הייתה הכיכר מקום המפגש של משלחות זרות שהגיעו למדריד, בשל הצבתם של בית הדואר ומגדל השעון של העיר בכיכר. כיום הכיכר היא נקודת הריכוז השוקקת של רוב הסמטאות היוצאות מהרחוב הראשי גראן וייה, ושוהים בו תיירים רבים העוצרים בה להתרעננות מהטיולים בעיר. סביב הכיכר בתי מסחר רבים ומדרחובים מגוונים.

איך להגיע? הליכה רגלית דרומה מרחוב גראן וייה מובילה לכיכר. מטרו: תחנת Sol.

אל ראסטרו (El Rastro)

‘שוק הפשפשים’ המפורסם של מדריד, פועל בימי ראשון וחג משעות הבוקר המוקדמות ועד אחר הצהריים. בשוק ניתן למצוא מגוון של דוכנים שמוכרים כמעט כל דבר – בגדים, תכשיטים, תיקים, שעונים, ציורים, עבודות יד אמנותיות, פריטי אספנות, רהיטים ואוכל (כמובן). השוק ממוקם בשכונת לה לטינה.

איך להגיע? תחנת מטרו La Latina, קצהו הצפוני של השוק. משם הליכה לכיוון דרום לאורך השוק.

הארמון המלכותי (Palacio Royal)

המבנה המפואר ביותר בעיר ואחד מארמונות המלוכה הגדולים ביבשת. בארמון כ-2800 חדרים ומקיפים אותו גנים מרהיבים וירוקים. ביקור בארמון מאפשר סיור במספר חדרים שפתוחים לקהל הרחב, בהם אפשר להתרשם מהפאר המלכותי. בנוסף, בתוך הארמון שוכן גם המוזיאון הצבאי, בו תצוגה של כלי נשק ושריונות ששימשו את הצבא הספרדי מתקופת ימי הביניים. מלך ספרד הנוכחי, פליפה השישי, העדיף לשכון עם בני משפחתו בארמון צנוע יותר מחוץ למדריד. הארמון המלכותי משמש כיום בעיקר לטקסים.

איך להגיע? הליכה רגלית דרומה מפלאסה אספניה, בקצה המערבי של גראן וייה, דרך רחוב Bailen. מטרו: תחנת Opera.

מוזיאון הפראדו (Museo del Prado)

מהמוזיאונים הגדולים בספרד. מכיל אלפי יצירות אמנות – ציורים, איורים, פסלים ותצוגות נוספות. המוזיאון מציג את יצירותיהם של גדולי אמני ספרד מימי הביניים ועד תקופתנו. כדאי להתעדכן דרך המוזיאון אחר התערוכות המתחלפות בו. לחובבי אמנות מדובר באתר חובה לביקור, ומומלץ לעשות זאת יותר מפעם אחת כדי להתרשם מכמה שיותר תערוכות.

איך להגיע? המוזיאון ממוקם ב’שדרת המוזיאונים’ Paseo del Prado. הליכה רגלית דרומה מפלאסה דה סיבלס לאורך הרחוב. מטרו: תחנת Atocha.

גן החיות והאקווריום (Zoo Aquarium)

אטרקציית חובה למי שנוסע עם הילדים. מתחם גן החיות אמנם נמצא מחוץ לעיר, אבל נגיש מאוד ומאפשר לשנות אווירה מהרעש העירוני של מדריד. בגן אלפי חיות מכל הסוגים והמינים – דובים, אריות, פילים, קופים, ציפורים, זוחלים וכמובן דגים שונים. בנוסף, קיימים מתחמים למופעי דולפינים, מופע בידור עם אריות ים ותצוגה של נשרים שמתעופפים דרך הקהל. חוויה יוצאת דופן ששווה לבקר בה, גם למבוגרים.

איך להגיע? כאמור, הפארק ממוקם מחוץ לעיר. ניתן להגיע אליו באמצעות שתי תחנות מטרו סמוכות: Casa de Campo או Batan, ומהן הליכה רגלית של מספר דקות דרך שביל עפר מסומן.

פארק רטירו (El Retiro Park)

אי אפשר לבקר במדריד ולא להגיע לפארק רטירו. ריאה ירוקה באמצע העיר, המשתרעת על שטח עצום של 125 דונם עם מספר גנים, אגמים עם ברווזים ודגים, נחלים שוצפים, מבנים עתיקים ומפוארים, פסלים מסקרנים ועשרות אלפי עצים וצמחים – כולל העץ העתיק ביותר במדריד, שלפי ההערכות כבר בן 400 שנה ויותר. הפארק נחשב לאחד מאיזורי הבילוי הפופולריים ביותר – הן בקרב תיירים והן בקרב תושבי העיר. לרוב גם נערכות בו פעילויות, כולל לילדים.

איך להגיע? הכניסה הצפונית לפארק ממוקמת בהמשך רחוב גראן ויה לכיוון מזרח. ניתן להגיע אליו גם דרך המטרו, כשהתחנות הקרובות ביותר הן Retiro מצפון ותחנת Ibiza ממזרח.